- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
W Polsce rośnie popularność gęsiny
Polacy spożywają coraz więcej mięsa z gęsi. Jednak na tle Niemiec, Francji czy Szwecji są to nadal znikome ilości. Przeciętny Polak zjada obecnie ok. 30 g gęsiny rocznie, czyli dwukrotnie więcej niż jeszcze przez 3-4 laty. Na wzrost konsumpcji wpłynęła m.in. promocja tego gatunku mięsa prowadzona przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który od 2009 r. prowadzi akcję „Najlepsza gęsina na świętego Marcina”.
W okolicach 11 listopada, Narodowego Święta Niepodległości i św. Marcina organizowane są m.in. pokazy przyrządzania i serwowania dań z gęsiny, kiermasze i konkursy. Doroczna akcja cieszy się coraz większą popularnością, również wśród gości zagranicznych.
Tradycje spożywania w Polsce potraw z gęsi na świętego Marcina, Boże Narodzenie i Wielkanoc sięgają XVII wieku. Dzięki promocji i akcji edukacyjnej udaje się obalać mit, że gęsina to mięso tłuste, łykowate i trudne do przyrządzenia, a zarazem uświadamiać o jej zaletach zdrowotnych i walorach smakowych. Warto dodać, że gęsina jest jednym z najzdrowszych, a jednocześnie najmniej kalorycznych mięs o wysokiej zawartości białka sięgającej 23%. Posiada także dużo fosforu, żelaza i magnezu, a także witamin z grup A, B, D i E. Zawiera jedynie do 5% tłuszczu, natomiast dużo (ok. 70%) łatwo przyswajalnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ma również niższą niż produkty wieprzowe i wołowe zawartość cholesterolu. Gęsina ma wyjątkowy zapach, soczystość, kruchość i doskonały smak i jest zalecana przez dietetyków i lekarzy przy w przypadku osłabieniu organizmu.
Polska jest obecnie największym producentem gęsiny w Europie. Zwiększający się popyt i produkcja gęsi pozwalają firmom drobiarskim oferować coraz atrakcyjniejsze ceny tego mięsa. Głównym odbiorcą polskiej gęsiny są Niemcy. Eksport na ten rynek sięga około 18-20 tysięcy ton rocznie. W 2011 r. wysłaliśmy do Niemiec ok. 16,4 tys. ton mięsa z gęsi – o 9% mniej niż w 2010 r. Wartość dostaw była jednak prawie o połowę wyższa niż przed rokiem i sięgnęła prawie 87 mln euro. Cennym produktem jest również gęsi puch i pierze wysyłane głównie do Niemiec, Japonii, USA, Szwajcarii i Tajlandii. Produkty z polskich gęsi uważane są za markowe o najwyższej jakości.
Największym w Polsce regionem hodowli gęsi jest województwo kujawsko-pomorskie, skąd pochodzi rodzima rasy gęsi białej kołudzkiej. Rasa ta hodowana jest od 45 lat w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej koło Inowrocławia. Obecnie gęsi białe kołudzkie stanowią 98% populacji gęsi w Polsce. Hodowla gęsi w Kołudzie Wielkiej prowadzona jest metodą ekologiczną – na pastwiskach i wolnych wybiegach. Ptaki skarmiane są zielonkami i mieszankami zbóż, wzbogacanych jedynie składnikami mineralnymi, koniecznymi do prawidłowego rozwoju. Przez ostatnie 3-4 tygodnie przez ubojem gęsi są żywione wyłącznie owsem, stąd nazwa – gęś owsiana. Dzięki takiemu systemowi żywienia mięso gęsi owsianych charakteryzuje się doskonałym smakiem. Gęś owsiana produkowana w Kołudzie Wielkiej została nagrodzona godłem „Teraz Polska”.
W Polsce rośnie zainteresowanie hodowlą gęsi. Podczas, gdy w 2000 r. pogłowie tych ptaków wynosiło ok. 600 tys. szt., w 2010 r. wzrosło do ponad 5 mln szt, w tym 4,8 mln szt. w gospodarstwach indywidualnych. W województwie kujawsko-pomorskim odbywają się obecnie (marzec, kwiecień 2012 r.) szkolenia poświęcone przyzagrodowej hodowli gęsi. Organizatorami szkoleń są Urząd Marszałkowski, Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Szkolenia są bezpłatne, a mogą w nich brać udział wszyscy zainteresowani hodowlą gęsi w małych stadach, w tym właściciele gospodarstw agroturystycznych.
Autor: Ewa Siemieńska, FAMMU/FAPA