Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Perspektywy dla światowego rynku pszenicy w sezonie 2011/12

19.01.2012

Od początku bieżącego sezonu notowania pszenicy zarówno w kontraktach terminowych, jak i w transakcjach rzeczywistych zniżkują. Jest to przede wszystkim odzwierciedlenie poprawy sytuacji podażowej po dobrych zbiorach na półkuli północnej i zapowiedziach wysokiej produkcji u kluczowych dostawców z półkuli południowej.

W listopadowym raporcie IGC podała prognozę zbiorów pszenicy  na świecie w wysokości 683 mln ton, tj. o 30 mln ton więcej w porównaniu z poprzednim sezonem. Zapasy na koniec sezonu są oceniane na 200 mln ton, tj. o 4% więcej niż sezon wcześniej.  Jeszcze bardziej optymistyczne są prognozy FAO – zbiory pszenicy na świecie w wysokości 691 mln ton.

To dobre wiadomości dla rynku pszenicy, które powinny znajdować odzwierciedlenie w spadkach cen tego gatunku na rynkach. Tymczasem jednak obecne ceny nadal kształtują się na poziomie wyższym od średniej z ostatnich kilku dekad (przed sezonami 2007/’08 i 2008/’09).

Na przestrzeni kilku ostatnich lat ceny zbóż nie były tylko i wyłącznie uzależnione od ich bilansu, a do głosu dochodziły inne czynniki. W ubiegłym sezonie nadmierne wzrosty cen zbóż były prawdopodobnie powodowane m.in. działaniami spekulacyjnymi na giełdach towarowych. W bieżącym sezonie również nie można całkowicie wykluczyć wpływu tego czynnika na ich kształtowanie, chociaż skuteczność działań spekulacyjnych widać przede wszystkim przy odczuwalnych deficytach rynkowych.

Ceny zbóż na giełdach reagować będą na doniesienia o kondycji światowej gospodarki. Utrzymująca się niepewność zarówno w strefie euro i całej Unii, jak i lekko rozczarowujące doniesienia o stanie gospodarki amerykańskiej mają i nadal będą miały przełożenie na rynki finansowe i giełdy towarowe.

Kryzys finansowy w strefie euro powiązany początkowo z trudnościami greckiej gospodarki, ale i coraz wyraźniejsze zapowiedzi podobnych problemów w kolejnych krajach (Włochy, Portugalia, Węgry) mogą oznaczać wejście Unii w lekką recesję już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Przy tak niestabilnej sytuacji także giełdy mogą reagować zniżkowo – dotyczy to również kształtowania się notowań kontraktów zbożowych.

W bieżącym sezonie duże znaczenie w eksporcie pszenicy będą mieli kluczowi dostawcy z basenu Morza Czarnego. Bardzo wysokie zbiory na Ukrainie, w Kazachstanie, a także dobre wyniki produkcji w Rosji pozwalają na znaczne zwiększenie eksportu. Z początkiem sezonu Rosja zniosła embargo w eksporcie zbóż, a Ukraina zamieniła kwoty eksportowe na cła wywozowe, zniesione ostatecznie dla pszenicy i kukurydzy w październiku br. Zwiększona obecność  pszenicy od dostawców z rejonu M. Czarnego zaostrzyła konkurencję o rynki zbytu, co podziałało mocno spadkowo na ceny zbóż.

Rosnący popyt na zboża paszowe jest jednym z istotnych czynników, który nadal może działać „wspierająco” na ceny zbóż paszowych, ale i pośrednio na ceny  pszenicy. Duże znaczenie będzie odgrywać amerykański rynek kukurydzy z utrzymującym się bardzo wysokim zużyciem tego gatunku na produkcję bioetanolu.

Wzrost produkcji biopaliw może być napędzany, jak to już miało miejsce wcześniej, ewentualnymi zwyżkami cen ropy. Wzrośnie wówczas napięcie na rynku zbóż paszowych w USA, a hodowcy coraz chętniej sięgać będą po inne gatunki zbóż zastępując nimi drogą kukurydzę. Jeśli okaże się, że będzie to pszenica, to zwiększający się popyt na ten gatunek  może znaleźć odzwierciedlenie we wzroście cen.

Narasta niepokój o zbiory pszenicy w Australii. Od początku sezonu prognozy dla kluczowych dostawców z półkuli południowej (Australia, Argentyna. Brazylia) były dobre i bardzo dobre. Dla Australii zapowiadały się zbiory bliskie rekordu w wysokości 26 mln ton, a eksportu – 19 mln ton. Pojawienie się australijskiego ziarna na rynku powinno wpływać zniżkowo na ceny eksportowe.

Niemniej jednak dopóki ziarno nie znajdzie się w spichlerzach, to nie może być pewności co do ostatecznego wyniku zbiorów. Tymczasem ostatnie doniesienia o pojawieniu się ulewnych deszczy w zachodniej części kontynentu australijskiego niepokoją rolników. Przypomnijmy ubiegły sezon, kiedy to rynek oczekiwał rekordowych zbiorów wysokiej jakości pszenicy na kontynencie australijskim. Niestety niekorzystny przebieg warunków pogodowych w okresie żniw – ulewne deszcze i podtopienia – spowodowały nieodwracalne pogorszenie parametrów jakościowych dużej części ziarna. Czy w bieżącym sezonie będzie podobnie?

Już teraz pojawiają się doniesienia o nie najlepszej kondycji ozimin w niektórych rejonach Ukrainy, co spowodowane jest jesienną suszą. Stan ozimin może rzutować na kształtowanie się cen oraz na politykę handlową kraju. Jak na razie jednak wszystko wskazuje na to, że Ukraina, posiadająca ogromy potencjał eksportowy, będzie jednym z liczących się dostawców zbóż, w tym pszenicy, w bieżącym sezonie.

Podsumowując, większość analizowanych czynników przemawia za utrzymaniem się spadkowej tendencji cen pszenicy lub ich stopniowej stabilizacji w najbliższym okresie.  

Autor: FAMMU/FAPA

Słowa kluczowe : pszenica


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009