Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      
Rynek zbóż, roślin oleistych i wysokobiałkowych

Handel zagraniczny surowcami oleistymi i ich wybranymi produktami w I połowie 2011 r.

19.01.2012

W pierwszym półroczu 2011 r. w polskim handlu zagranicznym nasionami oleistych i produktami ich przerobu odnotowano wzrost obrotów. Wartość eksportu tej grupy produktów zwiększyła się w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku o 5,3% do 209,5 mln EUR, natomiast importu wzrosła o 26,3% do 686,1 mln EUR. W efekcie saldo wymiany handlowej pogorszyło się. Ujemny bilans w handlu oleistymi zwiększył się do minus 476,6 mln EUR wobec minus 344,3 mln Euro rok wcześniej. Tradycyjnie wartość importu przewyższała wartość eksportu w trzech rozpatrywanych grupach towarów tzn. dla nasion, olejów i śrut, natomiast dla margaryn odnotowano dodatni bilans handlowy.

W pierwszych sześciu miesiącach 2011 roku w polskim handlu nasionami oleistymi i produktami ich przetwórstwa tradycyjnie dominował import. W strukturze towarowej największy udział miały makuchy oleistych, tj. 77% w ujęciu ilościowym (w tym – ok. 66% stanowiła śruta sojowa). Nasiona oleistych stanowiły około 9% wolumenu importu całej grupy. Duże znaczenie odgrywały również oleje roślinne, tj. około 13%, natomiast margaryny blisko 2%. Wartość zaimportowanych nasion wzrosła o około 55%, natomiast olejów o 75%, margaryn o 20%, a śrut o około 3%.

W dwóch kwartałach 2011 roku zaobserwowano niewielki wzrost wartości eksportu grupy oleistych do 209,5 mln EUR, tj. o 5,3% w stosunku do dwóch kwartałów 2010 r., natomiast wolumen eksportu zmniejszył się w tym okresie o 25,6% do 413,8 tys. ton. Do powyższych wyników pod względem wartości sprzedaży przyczynił się przede wszystkim eksport olejów, potem margaryn, śrut oraz w mniejszym stopniu nasion. Należy odnotować, po kilku latach z rzędu wzrostu, spadek ilości eksportowanych śrut (przy 8% wzroście wartości sprzedaży). Spadła sprzedaż za granicę olejów (o około 5% w ujęciu wartościowym), nasion o około 26%, natomiast eksport makuchów wzrósł o około 8%, a margaryn o 38%. Wartość eksportu rzepaku zmniejszyła się o 35% do około 12,1 mln Euro. W strukturze towarowej eksportu tej grupy produktów największy udział miały: śruty (58% w ujęciu ilościowym), oleje roślinne (około 19%), nasiona (9%), oraz margaryny (14%).

W pierwszym półroczu 2011 r. wartość eksportu z Polski nasion roślin oleistych zmniejszyła się wobec analogicznego okresu 2010 roku o około 26% do 16,6 mln EUR. W polskim eksporcie surowców oleistych dominuje od lat rzepak. Krajowa podaż tego surowca w znaczącym stopniu wpływa na wielkość eksportu. Równolegle od 2004 roku obserwujemy systematyczny wzrost roli eksportu oleju rzepakowego. Spadek zbiorów o 16,8% w 2010 r. przyhamował eksport, bowiem ilościowo jego wywóz zmniejszył się wobec roku poprzedniego o około 49% do niewielkiego poziomu 32,2 tys. ton. Jeszcze przed kilkoma laty tj. w całym 2007 roku wyeksportowano około 0,5 mln ton tego surowca. Poza poziomem zbiorów przyczyną przyhamowania poziomu eksportu rzepaku od 2007 roku jest wzrost jego przerobu w kraju prowadzący do wzrostu produkcji oleju rzepakowego.

Autor: FAMMU/FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009