- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Czy zmniejszenie obsady brojlerów zakłóciło unijny rynek drobiu
Już od prawie półtora roku, czyli od dn. 30 czerwca 2010 r., w UE obowiązuje dyrektywa Rady 2007/43/WE ustanawiająca minimalne zasady ochrony kurcząt brojlerów. Nowe przepisy dotyczą głównie zmniejszenia obsady brojlerów, wyposażenia kurników w urządzenia do karmienia i pojenia, ściółki, wentylacji i ogrzewania, usuwania odchodów, oświetlenia, minimalizacji hałasu, a także zarządzania stadem i szkoleń. Zgodnie z dyrektywą na metr kwadratowy powierzchni kurnika nie może przypadać więcej niż 33 kilogramy kurcząt brojlerów. W określonych sytuacjach, gdy producent spełnia ostrzejsze wymogi dotyczące wentylacji czy poziomu wilgotności kurników, ten limit może zostać podniesiony do 39 kg/m2, a nawet maksymalnie do 42 kg/m2. Przepisy nie dotyczą gospodarstw utrzymujących mniej niż 500 sztuk kurcząt, gospodarstw utrzymujących wyłącznie stada hodowlane, ekstensywnego chowu ściółkowego i kurcząt korzystających z wolnych wybiegów oraz produkcji ekologicznej.
Europejskie Stowarzyszenie Producentów, Importerów i Eksporterów Mięsa Drobiowego - AVEC zgromadziło w tym roku informacje na temat wdrożenia dyrektywy w UE i okazało się, że nowe przepisy nie spowodowały zakłóceń na unijnym rynku drobiu. Spadek produktywności został zniwelowany przez zmniejszenie przerwy między kolejnymi cyklami produkcyjnymi oraz rozbudowę kurników. W 2010 r. w UE zwiększyła się znacznie liczba wstawień piskląt do produkcji brojlerów z uwagi na wzrost zapotrzebowania na mięso drobiowe.
Pięć państw członkowskich (Cypr, Finlandia, Grecja, Węgry i Wielka Brytania) transponowało dyrektywę do prawa krajowego z opóźnieniem, lecz jeszcze przed końcem 2010 r. Niektóre państwa zastosowały nawet bardziej rygorystyczne przepisy krajowe niż wymogi dyrektywy. Austria wprowadziła ograniczenie obsady brojlerów do 30 kg/m2, a Szwecja nawet do 20 kg/m2 z możliwością jego zwiększenia do 35 kg/m2. W Niemczech w ciągu trzech cykli produkcyjnych średnia obsada wynosi 35 kg/m2. Niższy limit obsady kurcząt wprowadziła również Finlandia.
Według specjalistów, wpływ wprowadzenia nowych norm obsady brojlerów na rynek drobiu w Polsce jest niewielki, ponieważ większość dużych gospodarstw produkcyjnych już wcześniej spełniała wymagania pozwalające na zwiększenie obsady z 33/m2 do 39 kg/m2.
Analizy z zakresu ekonomiki rolnej wskazują jednak, że koszt produkcji brojlerów po wprowadzeniu nowych przepisów wzrósł w UE nawet do 5%. Dodatkowe koszty wyższych standardów zostały jednak zniwelowane podwyżką cen. W ciągu 11 miesięcy 2011 r. średnie ceny sprzedaży mięsa kurcząt brojlerów w UE były o 11% wyższe niż przed rokiem.
W 2012 r. Komisja Europejska opublikuje raport na temat skutków wdrożenia dyrektywy w państwach członkowskich UE.
Autor: FAMMU/FAPA na podstawie AVEC, Komisji Europejskiej i innych źródeł