Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Międzynarodowe warsztaty na temat ubóstwa i wykluczenia na wsi

Organizatorem "Międzynarodowych warsztatów na temat ubóstwa i wykluczenia na wsi" było Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Uczestniczyły w nich 62 osoby z 11 państw europejskich, a efektem realizacji warsztatów były kluczowe wystąpienia oraz wnioski z dyskusji, które przyczyniły się do zapoznania się z problemami wykluczenia społecznego w Polsce i innych krajach Europy Środkowo – wschodniej, ponadto 10 studiów przypadku opisujących dobre praktyki rozwiązań problemu wykluczenia społecznego na wsi oraz wypracowane stanowisko w kwestii radzenia sobie z ubóstwem i wykluczeniem społecznym na wsi do zaprezentowania  spotkanie Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Venhorst w Holandii.

POBIERZ - Raport z „Międzynarodowych warsztatów na temat ubóstwa i wykluczenia na wsi”


Warsztaty zorganizowane w Krakowie w dniach 25-27 czerwca 2017 roku, stworzyły dobre warunki do rzeczowej rozmowy o ubóstwie i innych przyczynach wykluczenia społecznego mieszkańców wsi oraz wyciągnięcia kluczowych wniosków będących podstawą do dalszego działania w tym zakresie. Mieszkańcy wsi często odczuwają negatywne skutki peryferyjności miejsca zamieszkania i wynikające z tego ograniczenia dostępu do usług, edukacji i rynku pracy. Nowoczesne technologie, w tym komunikacyjne, pozwalają niektóre bariery zlikwidować, inne złagodzić. Tworzą nowe możliwości przeciwdziałaniu ubóstwu i wykluczeniu społecznemu.

Głównym celem spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, którzy spotkali się w Krakowie, było zebranie doświadczeń w zakresie głównych problemów wykluczenia społecznego i ubóstwa na wsi w Polsce oraz kilku państwach Europy Środkowo – wschodniej oraz wypracowanie praktycznych rekomendacji dotyczących sposobów walki z biedą i alienacją społeczną na obszarach wiejskich. Cel ten został zrealizowany podczas międzynarodowych warsztatów na temat ubóstwa i wykluczenia na wsi.

Organizatorem warsztatów było Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich a uczestniczyło w spotkaniu 62 osoby z 11 państw europejskich (założeniem projektowym był udział 50. uczestników + 8 trenerów i moderatora): Bośni i Hercegowiny – 1 osoba; Gruzja 2 osoby; Albania 2 osoby; Łotwa 1 osoba; Serbia 3 osoby; Słowacja 1 osoba; Słowenia 1 osoba; Czechy 1 osoba; Węgry 8 osób; Wielkiej Brytanii (Walii) 1 osoba; Polska 41 osób.

Zgodnie z założeniami operacji, uczestnikami warsztatów byli: liderzy i eksperci lokalnych i centralnych organizacji pozarządowych zajmujący się rozwiązywaniem problemów mieszkańców obszarów wiejskich  z Polski, w tym przedstawiciele lokalnych grup działania, a także liderzy organizacji z innych krajów UE i kandydujących, w tym organizacji wiejskich należących do europejskiej sieci PREPARE oraz do sieci ELARD skupiającej europejskie LGD.

Efektem realizacji międzynarodowych warsztatów były kluczowe wystąpienia oraz wnioski z dyskusji, które przyczyniły się do zapoznania się z problemami wykluczenia społecznego w Polsce i innych krajach Europy Środkowo – wschodniej, ponadto 10 studiów przypadku opisujących dobre praktyki rozwiązań problemu wykluczenia społecznego na wsi oraz wypracowane stanowisko w kwestii radzenia sobie z ubóstwem i wykluczeniem społecznym na wsi do zaprezentowania  spotkanie Europejskiego Parlamentu Wiejskiego w Venhorst w Holandii.

Więcej informacji o operacji znaleźć można na stronie: FAOW

oraz w aktualnościach na stronie KSOW

Program warsztatów - pobierz (pl), download (en)

News z 18.08.2017 - zobacz


 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
   |    copyright KSOW 2009