- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
„Eko jemy – nie marnujemy”
Partner wiodący: Polska Izba Żywności Ekologicznej w partnerstwie z Eko Media Karol Przybylak oraz Poloniakiem
Realizacja operacji rozpoczyna się 01/05/2019 r. i kończy się 31/10/2019 r.
Kwota dofinansowania: 281 893,90 zł.
Cele operacji:
Według dostępnych danych marnotrawstwo żywności wynika w znaczącej mierze z niewłaściwego zarządzania na poszczególnych etapach łańcucha dostaw, a w przypadku konsumentów z praktykowania niezrównoważonych ekologicznie i społecznie wzorców konsumpcji.
Celem proje
- Dostarczenie producentom rolnym i dystrybutorom żywności informacji i wiedzy na temat problemu marnotrawstwa żywności oraz motywowanie ich do przechodzenia na proekologiczne metody produkcji oraz zasobooszczędnego i niskoemisyjnego zarządzania systemem dostaw, tworzenia krótkich kanałów sprzedaży i organizowania się w grupy producenckie i producencko-konsumenckie. Miernikiem realizacji tego celu będzie liczba odbiorców materiałów informacyjnych wytworzonych w ramach projektu, szacowana na 1600 osób. Cel zostanie osiągnięty w terminie do końca października 2019 r.;
- Dostarczenie konsumentom informacji i wiedzy na temat kwestii ekologicznych związanych z postępowaniem z żywnością, w szczególności na temat problemu jej marnotrawienia oraz potrzeby i zalet zwiększania konsumpcji żywności ekologicznej, w tym jej właściwego rozpoznawania, nabywania i przechowywania. Miernikiem realizacji tego celu będzie liczba odbiorców materiałów informacyjnych wytworzonych w ramach projektu, szacowana na 85 000 osób oraz ankiety ex ante i ex post. Cel zostanie osiągnięty w terminie do końca października 2019 r.
Odbiorcy operacji:
Grupy celowe projektu zostały wyróżnione z uwagi na cele projektu i tworzą je kluczowe grupy uczestników łańcucha rolno-żywnościowego:
- producenci żywności (rolnicy), zarówno tych posiadających już atest produkcji metodami ekologicznymi, jak i tych w trakcie przestawiania gospodarstwa na ekoprodukcję, jak również rolników w różnym stopniu zainteresowanych podjęciem się produkcji żywności metodami ekologicznymi i ogólną ekologizacją sposobu wytwarzania żywności (w tym zmniejszeniem jej emisyjności i odpadowości). Ta grupa celowa obejmuje beneficjentów obszaru całej Polski. Do grupy tej zaliczają się również przetwórcy oraz dystrybutorzy żywności jako interesariusze łańcucha dostaw.
- konsumenci żywności zainteresowani nabywaniem produktów wysokiej jakości żywieniowej i zdrowotnej, do których należą certyfikowane produkty ekologiczne. Do grupy tej należą w szczególności osoby młode oraz rodzice zainteresowani zdrowym odżywianiem dzieci i członków swoich rodzin. Pod względem ilościowym są to w przeważającej mierze mieszkańcy miast, osoby wykształcone i korzystające z internetowych środków komunikacji. Pod względem płci w grupie tej zdecydowanie przeważają kobiety. Grupa celowa obejmuje beneficjentów z obszaru całej Polski.
Grupę celową projektu stanowią również media.
Zainteresowanie konsumpcją ekologiczną i zdrowym stylem życia w społeczeństwie wynika, jak pokazują dostępne badania, nie tylko z rosnącej „mody na ekologię” i wzrostu zamożności społeczeństwa, ale przede wszystkim z troski o zdrowie własne i członków swoich rodzin, jak również z troski o stan środowiska. Kluczową grupą społeczną wykazującą największe zainteresowanie produktami spożywczymi najwyższej jakości żywieniowej i zdrowotnej są osoby młode, zainteresowane utrzymaniem zdrowia, dobrej kondycji organizmu i profilaktyką, osoby na diecie, szczególnie kobiety, w tym matki i rodzice dzieci cierpiących na różnorakie alergie i inne choroby, jak również osoby chore i osoby świadome związków pomiędzy sposobem odżywiania a rożnymi dolegliwościami i chorobami.
Formy realizacji operacji:
W ramach operacji zaplanowano szereg działań o charakterze promocyjno – informacyjnym, w tym:
- Warsztat kulinarny dla dziennikarzy
- Konferencja informacyjna „Eko jemy – nie marnujemy. Rozwój rynku żywności ekologicznej w Polsce”
- 3 stoiska wystawiennicze – dwa na targach żywności (Targi ekologiczne BIOEXPO w Warsaw PTAK Expo (11-13.10.2019) – pierwsze w pełni ekologiczne targi w Polsce Nadarzynie i Natura Foods w Łodzi (18-20.10.2019 r.) oraz jedno stoisko podczas pikniku rodzinnego podczas Narodowego Dnia Sportu (09.2019)
- Przygotowanie trzech materiałów branżowych – folderów informacyjno-edukacyjnych. Tematy folderów (przykładowe, mogą ulec małym modyfikacjom po rozmowach z agencją kreatywną, ale tytuły będą niewiele odbiegały od zaproponowanhych): 1. Ekoproducent na ekorynku; 2. Z „eko” za pan brat; 3. Ekodostawca.
- Analiza poziomu marnotrawienia żywności w kontekście rozwoju rynku żywności ekologicznej w Polsce
- Filmiki poradnikowe. Tematyka: 1. Przeciwdziałanie marnotrawieniu i odpowiednie przechowywanie żywności; 2. Produkcja ekologiczna – jak powstaje eko.; 3. Zapobieganie odpadom żywności i jej odzyskiwanie; 4. Zakupy ekologiczne.
- Kampania informacyjna na stronie Jemy Eko na FB.
- Kampania media relations
- Aktualizacja strony internetowej www.jemyeko.com
- Kampania promująca w Internecie
- Kampania edukacyjna producentów ekologicznych
- Kampania PRowa z udziałem blogera / influencera
Więcej o projekcie: www.jemyeko.com
news/entry/14696-eko-jemy-i-nie-marnujemy.html
News z dnia 19.09.2019 r. - zobacz
News z dnia 3.10.2019 r. - zobacz
News z dnia 7.10.2019 r. - zobacz
News z dnia 9.10.2018 r. - zobacz
News z dnia 16.10.2018 r. - zobacz
News z dnia 5.11.2018 r. - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”