- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza projektów
Projekt polegał na organizacji konkursu, w którym poszukiwane były pomysły i inicjatywy poprawiające jakość życia na wsi, zgodnie z założeniami koncepcji smart villages (inteligentnych wsi). Nadesłane prace obejmowały zakresem tematycznym m.in. zarządzanie energią, ochronę środowiska, idee społeczeństwa obywatelskiego, komunikację między mieszkańcami wsi, kulturę oraz rolnictwo i gospodarkę żywnościową.
Od 2018 r. beneficjent korzysta ze wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Przeznaczone jest ono na uprawę prastarych odmian zbóż (płaskurka, orkisz, samopsza), gryki, nostrzyka metodami ekologicznymi oraz realizowanie działań rolno-środowiskowo-klimatycznych na terenach z ograniczeniami naturalnymi (obszary podgórskie i górskie). Beneficjent stara się zwrócić uwagę na jakość produkcji, nie tylko na jej skalę. Swoimi działaniami daje przykład poszukiwania niszowych produktów, które będą zapewniały zbyt oraz pozwolą podnieść świadomość konsumencką.
Celem projektu było wsparcie rozwoju przedsiębiorczości związanej z hodowlą i rozmnażaniem roślin owadożernych. Polegało to na założeniu działalności gospodarczej oraz zakupie niezbędnego sprzętu do prowadzenia profesjonalnej hodowli i produkcji wysokiej jakości roślin owadożernych na skalę hurtową.
W związku z planowanym przez właściciela gospodarstwa zwiększeniem powierzchni upraw, koniecznym było przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Projekt obejmował zakup pługa obrotowego, systemu chłodniczego oraz zestawu fotowoltaicznego w celu produkcji energii na potrzeby gospodarstwa rolnego zajmującego się uprawą warzyw i ich sprzedażą pod własną marką. Wytwarzanie energii elektrycznej z fotowoltaiki niewątpliwie powoduje wzrost uniezależnienia się od konwencjonalnych źródeł energii i tym samym zmniejsza szkodliwe oddziaływanie na środowisko. Ponieważ całość wyprodukowanej energii jest wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa rolnego czyni go specjalnym w kategorii środowisko.
Projekt polegał na zakupie nowoczesnego sprzętu o funkcjach uprawowo-siewnych i nawozowych, w celu zmniejszenia kosztów związanych z prowadzoną produkcją. Dodatkowo zakupiony sprzęt miał za zadanie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz spełniać wymagania prowadzonego w gospodarstwie rolnictwa ekologicznego. Efektem będzie wzrost rentowności gospodarstwa poprzez poprawę jakości i wzrost skali produkcji.