- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza projektów
Żłobek EmiLudki
KONTEKST I CELE PROJEKTU
Wnioskodawczyni zdiagnozowała zapotrzebowanie na usługi dziennej opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez rozeznanie rynku, specjalistyczne artykuły branżowe, a także udział w targach edukacyjnych. Ponadto zasięgnęła informacji w Urzędzie Miejskim Trzcianki. Z danych jasno wynikało, że istnieje potrzeba utworzenia dodatkowych miejsc dziennej opieki nad dziećmi. Poza tym rosnąca świadomość pro-edukacyjna rodziców sprawia, że istnieje zapotrzebowanie na żłobki innowacyjne, które poza tradycyjną opieką wdrażają innowacyjne programy, co przekłada się na poprawę warunków edukacyjnych.
ZREALIZOWANE DZIAŁANIA
Celem utworzenia nowej działalności gospodarczej na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego był rozwój przedsiębiorczości oraz umożliwienie mieszkańcom korzystania z usług, związanych z dzienną opieką nad dziećmi. Głównym profilem działalności firmy jest utworzenie i funkcjonowanie niepublicznego żłobka, który sprawuje opiekę nad 15 dzieci. Wnioskodawczyni zmodernizowała istniejący lokal, dostosowując go do potrzeb opiekuńczo-wychowawczych, wynikających z ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia i decyzje, w tym wpis do miejskiego rejestru żłobków i klubów dziecięcych w Trzciance.
OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI
Rezultatem jest samozatrudnienie oraz stworzenie 2 nowych miejsc pracy, ze szczególnym uwzględnieniem grupy defaworyzowanej czyli kobiet. Ponadto możliwość rozwoju zawodowego poprzez inwestycje w pasje, dzielenie się zainteresowaniami z innymi, promowanie innowacyjnych usług edukacyjnych i nowoczesnych form dydaktycznych. Dodatkowo w żłobku wykorzystuje się urządzenia o wysokiej klasie energetycznej co zmniejsza emisję CO2 do atmosfery.