- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza projektów
Właściciel gospodarstwa założył firmę "Przetwórstwo warzyw", które zajmuje się kwaszeniem ogórków i kapusty, oraz obieraniem, rozdrabnianiem i krojeniem warzyw. Kwaszenie kapusty i ogórków nadnoteckich odbywa się według tradycyjnych receptur, co ma bezpośredni wpływ na walory smakowe i jest doceniane przez licznych konsumentów. Kapusta Kwaszona Nadnotecka i Ogórki Kwaszone Nadnoteckie zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Od kiedy wystąpiły możliwości otrzymania pomocy unijnej na unowocześnianie, gospodarstwo skorzystało z wielu możliwych dofinansowań, m.in. Program SAPARD, Sektorowy Program Operacyjny i PROW. Miało to znaczny wpływ na zmodernizowanie i zwiększenie produkcji, a przez to zredukowanie kosztów, co pozwoliło na zbliżenie się do konkurencji unijnej. Do ogrzewania gospodarstwo używa certyfikowanych ekologicznie pieców. Od kilku lat korzysta z zainstalowanych solarów, dzięki czemu uzyskuje ciepłą wodę do produkcji oraz celów bytowych.
W związku ze zwiększeniem wolumenu produkcji (uprawa warzyw) koniecznością stał się zakup pługa obracalnego oraz zwiększenie powierzchni magazynowych. Ponieważ zwiększenie skali produkcji generuje większe koszty całkowite, w tym koszty energii elektrycznej - dostarczanej z zakładów energetycznych produkujących energię w większości z węgla, zakres rzeczowy inwestycji m.in. obejmował zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.
sprzedaż roczna produktów pod własną marką wzrosła do 200 ton
zmniejszono opłaty za energię elektryczną (oszczędność ok. 11 000 złotych rocznie)
zwiększono powierzchnie przechowalnicze o 600 m², dzięki czemu można obecnie przechowywać 1500 ton warzyw i przetworzonych produktów, co stanowi roczną produkcję gospodarstwa
pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, nie tylko zmniejsza koszty produkcji, ale również zmniejsza szkodliwe oddziaływanie na środowisko
Doświadczenia z realizacji?
Projekt umożliwił w znacznym stopniu uniezależnienie się gospodarstwa od konwencjonalnych źródeł energii. Dodatkowo zmniejszono szkodliwe oddziaływanie na środowisko, pomimo powiększenia powierzchni magazynowych do przechowywania płodów rolnych. Inwestycja może być jak najbardziej realizowana przez inne podmioty. Coraz częściej uzyskuje się energię, korzystając z odnawialnych źródeł. Spowodowane jest to również wzrostem świadomości społecznej na temat możliwości pozyskiwania tzw. “czystej energii”.
Położenie gospodarstwa blisko rzeki i duża zawartość torfu w glebie powoduje, że jest ona znakomitym podłożem dla smacznych warzyw. „Naszą tajemnicą doskonałych przetworów są surowce pochodzące z własnego gospodarstwa rolnego oraz nie stosowanie w przetwórstwie konserwantów chemicznych. Najwyższa jakość oraz niepowtarzalny smak naszych produktów sprawiają, że są one coraz częściej kupowane przez nowych klientów” – podkreśla Henryk Sondej, właściciel firmy. Wyprodukowany towar sprzedawany jest na rynku lokalnym, jak również w marketach i za granicą. Cały czas inwestowano w nowe technologie i unowocześnienie gospodarstwa, efektem było zajęcie pierwszego miejsca w konkursie AGROLIGA 2001 r. województwa lubuskiego. W roku 2012 Aniela i Henryk Sondej zostali laureatami XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu "Rolnik-Farmer Roku".
Krótkie filmy wideo o gospodarstwie dostępne są pod adresem: http://www.henryksondej.pl/galeria.html