- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza projektów
Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w konferencji pn. "Polityka senioralna w gminach Gogolin, Cekcyn, Gniewino i Dzierżoniów". W trakcie przedstawiono informacje o działaniach na rzecz aktywizacji osób starszych oraz zaprezentowano przykłady dobrych praktyk skierowanych do seniorów w sołectwie Malnia. Ponadto uczestnicy odwiedzili Dom Spokojnej Starości w Kamionku oraz Izbę Tradycji, Instytut Naukowo-Badawczy oraz Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy w Kamieniu Śląskim.
Drugą formą realizacji operacji była publikacja. Seniorzy pokazali, że czują się potrzebni i codziennie sięgają po swoje marzenia. Swój sposób na bycie szczęśliwym seniorem chcieli przekazać innym - osobom starszym, które na co dzień zmagają się ze stereotypami powodującymi poczucie wykluczenia. W publikacji zawarte zostały też najciekawsze inicjatywy z zakresu polityki senioralnej i działań oddolnych prowadzonych na rzecz seniorów na terenie gmin-partnerów operacji.
100 osób zostało zaktywizowanych na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych zagrożonych wykluczeniem społecznym.
100 osób zwiększyło intensywność współpracy i integracji i dzięki temu zmniejszyło się zagrożenie ich wykluczeniem społecznym.
100 osób wymieniło się wiedzą i doświadczeniami, przez co zwiększyło się ich zainteresowanie we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju swoich obszarów.
100 osób zwiększyło wiedzę w zakresie wprowadzania polityki senioralnej ukierunkowanej na rozwój obszarów wiejskich.
Operacja zasługuje na miano dobrej praktyki, ponieważ poznanie dobrze funkcjonującej polityki senioralnej i wdrożenie jej elementów na obszarze pozostałych partnerów operacji może przyczynić się do rozwoju tych regionów. Przemyślana, wartościowa i dobrze przygotowana oferta dla seniorów wpłynie na aktywizację tej grupy i zachęci ją do podejmowania własnych, oddolnych inicjatyw. Dzięki udziałowi w operacji, osoby starsze poczuły się docenione. Są dumne, że ich talenty zostały zaprezentowane większej grupie odbiorców. Wpłynęło to na zwiększenie poczucia ich wartości i zainspirowało do podejmowania kolejnych ciekawych inicjatyw. Niektórzy z nich zapragnęli znów być aktywni zawodowo.