- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Baza projektów
Przygotowanie i przechowywanie sadzonek roślin ozdobnych
KONTEKST I CELE PROJEKTU
Celem operacji była poprawa jakości magazynowania i przygotowania produktów do sprzedaży. Wymagało to zbudowania innowacyjnego systemu techniki wodnej, systemu zarządzania klimatem, systemu mechanicznej prewencji przeciw szkodnikom, automatycznego systemu logistycznego, systemu do pakowania oraz systemu elektronicznej kontroli towarów i przygotowania spedycji. W wyniku realizacji inwestycji zostaną wdrożone innowacyjne procesy i technologie przechowywania i przygotowania do sprzedaży sadzonek roślin ozdobnych poprzez zakup maszyn i urządzeń nowej generacji.
ZREALIZOWANE DZIAŁANIA
Dzięki realizacji projektu usprawniono proces magazynowania i przygotowania produktów do sprzedaży, głównie unowocześnienia systemu logistycznego produkcji roślin oraz strefy składowania towarów i panujących w niej warunków tj. precyzyjniejszego kondycjonowania z wykorzystaniem technik ogrodniczych, tak by przybliżyć te warunki do warunków w miejscu docelowym u odbiorców (proces hartowania). Zakupiono również w pełni zautomatyzowany system logistyczny z oprogramowaniem oraz system elektronicznej kontroli towarów i przygotowania spedycji. Stanowi on podstawowy element wyposażenia obiektu przeznaczonego do magazynowania, przygotowania do sprzedaży i ekspedycji sadzonek roślin. Ostatnim usprawnieniem był proces pakowania, który został udoskonalony poprzez zastosowanie robota, co pozwoliło na maksymalne zwiększenie ilości zapakowanych produktów w jednostce czasu.
OSIĄGNIĘTE REZULTATY I WNIOSKI
W efekcie stworzono lepsze warunki przechowywania towarów jak: większą elastyczność kształtowania temperatury, warunki klimatu sterowane pod potrzeby konkretnych partii materiału oraz praktycznie całkowitą ochronę przed szkodnikami i chorobami, co dotychczas było w zasadzie nieosiągalne. System ten w zasadzie wyeliminował prowadzony dotychczas ręczny proces podlewania i zapewnił równomierność oraz precyzję wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych sadzonek roślin ozdobnych. Dodatkowo zainstalowano system mechanicznej prewencji przeciw szkodnikom poprzez zestaw siatek izolacyjnych montowanych we wszystkich otworach zarówno wietrznikach dachowych jak i na ścianach bocznych i szczytowej. W połączeniu z rozbudowanym monitoringiem i systemem wykrywania zagrożeń, doprowadziło to do zmniejszenia lub wyeliminowania zabiegów ochrony roślin, co znacząco wpływa na kondycję przechowywanych sadzonek oraz możliwość przygotowania sadzonek w systemie BIO.
Ponadto w zakładzie zamontowany został system logistyczny z oprogramowaniem do zarządzania produkcją sadzonek. Rotacją stołów z roślinami zarządza pracownik przy pulpicie sterowniczym, co przekłada się na wydajność (zwiększenie produkcji 3% przy utrzymaniu kosztów na wcześniejszym poziomie) i jakość sprzedawanych produktów (mniejsza o 7% ilość reklamacji i zwrotów). Do procesu przygotowania towaru do wysyłki zainstalowano robot do pakowania, który ograniczył do minimum ryzyko pomyłki i wyeliminował pracę ręczną. Zastosowane rozwiązania są w całości autorstwa polskich informatyków i elektryków.