- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
„Renewing LEADER/CLLD for 2020+..." - relacja z konferencji
Podsumowanie 25 lat podejścia LEADER w Europie i dyskusja na temat LEADER/RLKS na kolejny okres programowania 2021-2027 były tematem konferencji „Renewing LEADER/CLLD for 2020+. Celebrating 25 years of LEADER in Europe!” zorganizowanej w dniach 22-23 listopada 2016 r. w Tartu (Estonia) przez Europejskie stowarzyszenie LGD – ELARD przy wsparciu estońskiej sieci LGD, estońskiego Ministerstwa ds. Wsi, Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Estonii, estońskiego Ruchu na rzecz Wsi i miasta Tartu.
W spotkaniu udział wzięło około 130 osób. Polskie LGD reprezentował Prezes Polskiej Sieci LGD – Janusz Bartczak (LGD „Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim”), Maciej Biernacki i Marcin Świerczyński (Zielony Wierzchołek Śląska), Marcin Dembowski (Zalew Zegrzyński), Monika Kwaczała (Korona Północnego Krakowa) oraz Krzysztof Kwatera (Dolina Raby). Ponadto w konferencji uczestniczyli Łukasz Tomczak z MRiRW i Elżbieta Strzelecka z Politechniki Łódzkiej.
Główna część konferencji odbyła się w salach Państwowego Muzeum Estonii. Duży obiekt, otwarty w październiku tego roku, zbudowany został na obszarze dawnej bazy wojskowej, a inspiracją dla architekta był pas startowy. Zwraca uwagę długość budynku oraz rosnący w górę dach - od 3 m w części tylnej do 15 m wysokości przy wejściu głównym. Koszt realizacji to 74 mln Euro. Muzeum łączy tradycję z nowoczesnością, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki do prezentacji zgromadzonych w nim zbiorów. Zbiory te zaledwie w ciągu 1,5 miesiąca obejrzało 50 tys. osób.
Konferencję rozpoczęło odśpiewanie przez młodą artystkę trzech utworów, w tym jednego pochodzącego z Konkursu Piosenki Eurowizji. Była to ciekawa forma oprawy konferencji. Przed rozpoczęciem drugiego dnia również wystąpili artyści – tym razem z repertuarem muzyki folkowej.
W części plenarnej głos zabierali:
- Liilian Sage z estońskiego Ruchu na rzecz Wsi, która prowadziła spotkanie z ramienia organizatorów,
- Pedro Brosei, Wiceprzewodniczący stowarzyszenia ELARD – powitał uczestników konferencji,
- Jean Michel Courades, były pracownik DG AGRI – przedstawił historię podejścia LEADER,
- Mihail Dumitru, Zastępca Dyrektora DG AGRI
- Urmas Kruuse, Minister ds. Wsi Estonii,
- Hartmut Brendt, przedstawiciel niemieckiej sieci LGD,
- John Grieve, przedstawiciel Punktu Kontaktowego Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,
- Roman Haken, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.
W dalszej części konferencji jej uczestnicy pracowali w pięciu grupach:
- Jak poprawić wdrożenie RLKS i wielofunduszowości?
- Jak rozwinąć przejrzystą i holistyczną koordynację podmiotów podejścia LEADER i instytucji wdrażających na szczeblu krajowym?
- Jak zapewnić innowacyjne i elastyczne wdrożenie Lokalnych Strategii Rozwoju?
- Jak uprościć i zharmonizować współpracę międzynarodową i międzyregionalną w ramach Unii Europejskiej i z Krajami Trzecimi?
- Jak odnowić podejście LEADER po 25 latach stosowania po roku 2020?
Zadaniem grup była dyskusja nad wizją do roku 2027 i wskazanie na najważniejsze utrudnienia w osiągnięciu tych wizji. Następnie zaproponowano rozwiązania mające na celu pokonanie utrudnień i osiągnięcie wizji. Wyniki prac grup przedstawiono na sesji końcowej, podczas której podsumowano całość konferencji i wskazano dalsze kroki. Jednym z nich będzie przygotowanie do końca roku, w oparciu o wyniki konferencji, deklaracji nt. podejścia LEADER po 2020 roku celem przekazania stanowiska europejskich lokalnych grup działania do Komisji Europejskiej i Instytucji Zarządzających Państw Członkowskich Unii Europejskiej.
Uczestnicy konferencji mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących. Kolację zorganizowano w restauracji na obszarze odresturowanych obiektów dworskich w Mooste (45 km od Tartu). W obiektach w Mooste funkcjonują różne przedsiębiorstwa wynajmujące pomieszczenia na prowadzenie swojej działalności takie jak stolarnia (wykonująca m.in. profesjonalne łuki), firma produkująca wyroby z wełny, firma ceramiczna, sklep z używanymi rzeczami. Corocznie organizowany jest w Mooste festiwal muzyczny.
Przedstawiciele polskich LGD wzięli również udział w wizycie studyjnej na terenie Łotwy, zorganizowanej przez LGD Pierigas Partneriba. W miejscowości Ikskile przedstawiono przykłady projektów wspartych z Programu LEADER, których beneficjentami byli:
- Ekologiczna szkoła i przedszkole prowadzone przez rodziców.
- Producent soku z brzozy, wina i wina musującego.
Szkoła i przedszkole w Ikskile założona została przez pięcioro rodziców. Uczęszcza do niej 70 dzieci. W szkole serwowane jest jedzenie ekologiczne, głównie wegetariańskie. Rodzice pracują minimum jeden tydzień w roku na rzecz szkoły, a jeśli więcej, to zalicza się im to do czesnego. Szkoła korzysta ze wsparcia publicznego, na zasadach podobnych do innych szkół na Łotwie. Nacisk w szkole jest położony na zdobycie umiejętności przez uczniów. Z programu LEADER utworzona została sala spotkań dla mieszkańców (adaptacja pomieszczenia, zakup wyposażenia, w tym zakup instrumentów muzycznych) i zrealizowano kilka projektów miękkich. Raz w miesiącu mieszkańcy uczestniczą w imprezie polegającej na sprzedaży posiłków (zamówienia składa się jak w restauracji).
Producent soku z brzozy, wina i wina musującego otrzymał dotację z Programu LEADER na zakup urządzeń do produkcji wina musującego. Piwnica, gdzie znajdują się beczki z winem oraz wyposażenie wykonane zostały z elementów bunkra wojskowego. Przedsiębiorca sprzedaje swoje wyroby do Azji i Europy Zachodniej. Produkcja soku z brzozy jest popularna na Łotwie. Każdy Łotysz może zebrać sok z jednej brzozy w państwowym lesie. Informacja o działalności łotewskiego przedsiębiorcy prezentowana była w polskiej telewizji.
Główne uwagi i wnioski uczestników polskiej delegacji:
- Najczęściej wskazywanym problemem (bolączką) jest zbyt dużo biurokracji. Także problemem jest brak zrozumienia dla idei podejścia LEADER na poziomie lokalnym – program traktowany jest tylko jak instrument finansowy.
- Pomimo wskazywania trudności w realizacji programu, wielokrotnie podkreślany był entuzjazm i realny wpływ podejścia LEADER na zmiany na poziomie lokalnym.
- Jedną ze spraw oczekiwanych najbardziej, obok uproszczenia programu, jest lepsze funkcjonowanie mechanizmu RLKS.
- Pewnym rozczarowaniem jest brak podjęcia deklaracji końcowej podczas konferencji i brak wizyt studialnych do miejsc, gdzie zrealizowano projekty z Programy Leader (w Mooste wykonano tylko krótki odcinek wewnętrznej drogi). Także to, że podczas prac warsztatowych nie uwzględniano wyników prac innych zespołów np. grup roboczych powołanych w ramach Europejskiej Sieci na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD).
- W żywności Estończyków występuje dużo ryb, szczególnie popularne są śledzie.
- Na Łotwie na 35 LGD tylko jeden mężczyzna jest menedżerem.
Przygotował: Krzysztof Kwatera, LGD Dolina Raby