- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
„Nauka Doradztwu Rolniczemu” – relacja ze spotkania
W dniach 29-30 czerwca 2016 roku w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyło się spotkanie nt. „Nauka Doradztwu Rolniczemu", dla doradców rolniczych zajmujących się produkcją roślinną. W spotkaniu udział wzięło ok. 60 uczestników: pracownicy naukowi IUNG-PIB, przedstawiciele Centrum Doradztwa Rolniczego i Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt został zrealizowany w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016 – 2017.
Celem spotkania było wypracowanie skuteczniejszych mechanizmów wdrażania wyników badań naukowych, innowacyjnych technik i technologii do praktyki rolniczej oraz wzmacnianie sieci kontaktów i współpracy pomiędzy pracownikami IUNG PIB a doradcami rolniczymi z ośrodków doradztwa rolniczego (ODR).
Dzięki organizacji spotkania zapewniony został bezpośredni przepływ wiedzy i informacji o najnowszych osiągnięciach instytutu w zakresie rozwiązań, które mogą być przeniesione do praktyki. Doradcy rolniczy uzyskali możliwość szczegółowego zaznajomienia się z wynikami prac Instytutu działającego w obszarze nauk rolniczych (m.in. gleboznawstwo, nawożenie, uprawa roli, uprawa zbóż i roślin pastewnych, produkcja biomasy na cele energetyczne), które będą pomocne przy wspieraniu rolników w procesie wdrażania innowacyjnych rozwiązań w praktyce.
Prezentacje prowadzone były w formie panelu dyskusyjnego., zamierzeniem którego było sformułowanie odpowiedzi na następujące pytania:
- Jakie czynniki ograniczają wykorzystanie prezentowanych wyników w działalności doradztwa, skierowanej do praktyki rolniczej?;
- Jak usprawnić transfer wyników badań i analiz IUNG-PIB do doradztwa i praktyki?.
Oprócz przekazania najnowszej wiedzy spotkanie było okazją do nawiązania roboczych kontaktów pomiędzy pracownikami ośrodków zajmującymi się produkcją roślinną oraz realizacją zadań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) a przedstawicielami Instytutu, co w przyszłości ułatwi współpracę pomiędzy doradcami a przedstawicielami instytutu.
Bezpośredni kontakt z doradcami, pozwolił Instytutowi na pozyskanie informacji o aktualnych problemach i kwestiach, które wymagają pogłębienia współpracy oraz rozwiązań.
Ponadto uczestnicy spotkania zwiedzili Innowacyjno - Naukowe Centrum Badań Rolniczych INCBR w Puławach, w skład którego wchodzą 4 labolatoria: Zakładu Biochemii i Jakości Plonów; Zakładu Mikrobiologii Rolniczej; Zakładu Gleboznawstwa Erozji i Ochrony Gruntów oraz zapoznali się z ich ofertą.