- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych
Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów – to ważne działanie, które ma na celu przede wszystkim zwiększanie obszarów leśnych poprzez zalesianie i tworzenie terenów zalesionych na gruntach rolnych oraz innych niż rolne. Przyczynia się ono do sekwestracji dwutlenku węgla oraz utrzymania i wzmocnienia ekologicznej stabilności obszarów leśnych poprzez łączenie rozdrobnionych kompleksów leśnych. Ma również korzystny wpływ na gleby zagrożone erozją.
Celem zorganizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi seminarium było omówienie procesu wdrażania działania zalesieniowego PROW 2014–2020, jak również wypracowanie rozwiązań usprawniających jego realizację w kolejnych latach.
W części wykładowej seminarium przedstawiciele poszczególnych instytucji w swoim zakresie zaprezentowali działanie zalesieniowe w tym m. in. warunki przyznania pomocy, dane dotyczące złożonych wniosków oraz zakres i wyniki przeprowadzanych kontroli. Ponadto, poruszona została kwestia planów zadań ochronnych (PZO) dla obszarów Natura 2000 w kontekście zalesień PROW, jak również wprowadzonych uproszczeń w zakresie sporządzania planów zalesienia.
Druga część seminarium odbyła się w formie warsztatów, których celem było zdiagnozowanie ewentualnych problemów dotyczących wdrażania zalesień oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań usprawniających ich realizację.
Wnioski z seminarium dotyczyły przede wszystkim modyfikacji kryteriów wyboru operacji, uproszczeń w zakresie dokumentów niezbędnych w procesie ubiegania się o pomoc, kwestii finansowych oraz podniesienia świadomości poprzez promowanie działania zalesieniowego.
W seminarium udział wzięli przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Organizatorem seminarium, odbywającego się w dniach 13-14 października 2016 r w Hucie Żabiowolskiej, było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Seminarium dotyczące realizacji działania „Zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 współfinansowane zostało ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.