- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Wystartował Inkubator Kuchenny!
Jedyny w Polsce „Inkubator Kuchenny”, który powstał w ramach „Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy”, wystartował w starej szkole na Bugaju w Zakrzowie, w gminnie Stryszów (Małopolska). Okoliczni rolnicy będą mogli prowadzić przetwórstwo rolne, wykreować markę swych produktów lokalnych i zbywać je w oparciu o lokalne sklepiki. Ze szwajcarskiego grantu przeprowadzono gruntowny remont, przystosowanie obiektu, a także wyposażono go w urządzenia przetwórcze, gastronomiczne i chłodnie.
Instytucją wdrażającą projekt była krakowska Fundacja „Partnerstwo dla Środowiska”, a partnerem Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Gościniec 4 żywiołów”, działające w czterech małopolskich gminach: Kalwaria Zebrzydowska , Lanckorona, Mucharz i Stryszów.
Rolnicy - oprócz możliwości przetwarzania płodów rolnych ze swoich gospodarstw - skorzystają z pomocy technicznej i doradczej oraz nowoczesnych form marketingu i systemu promocji.
Inkubatory kuchenne są instytucjami otoczenia biznesu, podobnie jak inkubatory przedsiębiorczości czy parki technologiczne. Głównym celem ich uruchamiania i działania jest wsparcie rozwoju lokalnego w wybranej dziedzinie gospodarki. Są szczególnie popularne w USA, w mniejszych stopniu w Europie Zachodniej.
W amerykańskiej witrynie CulinaryIncubator.com znajdują się kontakty do 569 inkubatorów kuchennych w USA. Znajdują się one zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. W średniej wielkości stanie Wisconsin (ok. 5,5 mln mieszkańców) jest 21 inkubatorów, znajdziemy je też na Hawajach, a nawet w niewielkiej, zamieszkałej przez ok. 6 tys. osób, miejscowości Sandpoint, w stanie Idaho.
W Polsce inkubatory „tematyczne” są jeszcze mało znane, choć było i jest kilka inicjatyw ich utworzenia. Obecnie działa w kraju 112 inkubatorów przedsiębiorczości oraz inkubatorów i parków technologicznych (wg danych z 2015 r.).
Zakres usług zakrzowskiego „Inkubatora Kuchennego obejmuje:
* szkolenia - „Akademia Smaku” (certyfikowane kursy doskonalenia zawodowego dla szefów kuchni i innego personelu kuchennego prowadzone przez mistrzów kucharskich), „Szkoła gotowania” (kurs przygotowujący do zawodu kucharza - 270 godzin),
* organizacja wspólnej produkcji kilku użytkowników Inkubatora pod nadzorem jego personelu,
* doradztwo w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego i gastronomii, tym wykonanie specjalistycznych opracowań przez personel Inkubatora,
* pomoc w sprzedaży produktów klientów Inkubatora (m.in. przez kanały dystrybucji i formy sprzedaży oferowane w ramach innych części projektu „Produkt Lokalny Małopolska” oraz lokalne punkty i imprezy targowe; np. „Targi prosto od rolnika”, „Afrodyzjaki od rolnika”, „Anielskie przysmaki”),
* wynajem pomieszczeń i wyposażenia kuchni (na godziny),
* wynajem powierzchni w chłodni i mroźni (w układzie miesięcznym),
* inne na zlecenie zainteresowanych podmiotów.
Przetwórstwo i produkcja prowadzone w zakrzowskim Inkubatorze skupią się na następujących rodzajach wyrobów: soki owocowo-warzywne, dżemy, galaretki, itp., suszone owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, działalność cateringowa, mrożonki, przyprawy ziołowe, wyroby mączne, sosy, ketchupy, itp.
Więcej informacji na stronach:
http://krakow.tvp.pl/27041178/w-zakrzowie-otwarto-inkubator-kuchenny
http://www.potrawyregionalne.pl/152,9547,INKUBATOR_KUCHENNY_JUZ_DZIALA.htm
https://www.facebook.com/potrawy.regionalne/
Źródło: http://www.potrawyregionalne.pl