- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Pszczoły w rolnictwie i w życiu człowieka
Szacuje się, że ponad jedna trzecia roślin uprawnych i aż ok. 90% roślin dziko rosnących wymaga zapylania. Obecność owadów zapylających na plantacjach kwitnących roślin uprawnych gwarantuje nie tylko uzyskanie odpowiedniej wielkości i jakości plonu, ale jest także niezbędnym elementem zachowania bioróżnorodności ekosystemu rolniczego. Tymczasem na całym świecie zmniejsza się liczba pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. Pszczelarze biją na alarm i skarżą się na wysokie straty, które sięgają średnio 20% populacji rocznie, a w niektórych krajach przekraczają 50%! Również w wielu regionach zanikają trzmiele i pszczoły samotne.
Celem projektu "Pszczoły w rolnictwie i w życiu człowieka", realizowanego w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015, było uświadomienie rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich jak wielką rolę spełniają pszczoły w naszym życiu. W dniach 17-19 oraz 24-26 listopada 2015r. w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz 25-27 listopada 2015r. w CDR w Oddziale w Poznaniu odbyły się trzydniowe szkolenia stacjonarno-wyjazdowe, w których wzięło udział 81 osób. W szkoleniach uczestniczyły osoby, które mają zamiar założyć własne pasieki, początkujący pszczelarze, a także doradcy rolniczy, nauczyciele szkół rolniczych i przedstawiciele branżowych związków pszczelarskich. W ramach zajęć uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów: „Zakładanie pasiek”, „Prowadzenie pasieki” „Zdrowotność pszczół” „Apiterapia czyli wykorzystanie produktów pszczelich w leczeniu człowieka”, „Wymagania weterynaryjne przy pozyskiwaniu i przygotowaniu produktów pszczelich do spożycia”, „Wykorzystanie produktów pszczelich” , „Ekonomika produkcji pszczelej”, „Pożytki pszczele”, „Gospodarka wędrowna” i „PROW 2014-2020 oraz inne źródła pozyskania wsparcia dla gospodarstw pszczelarskich”. Drugiego dnia odbył się wyjazd studyjny.
Uczestnicy szkoleń w Brwinowie mieli również możliwość obejrzenia pasieki i miodosytni Jaros w miejscowości Łazisko pod Tomaszowem Mazowieckim. Uczestnicy szkoleń w Oddziale w Poznaniu odwiedzili zaś dwie pasieki: w Centrum Wystawo-Szkoleniowym „Sielinko” oraz PHU Noteckie Miody Zbigniew Lisiński w Biezdrowo k/Wronek.
W ramach projektu powstał cykl filmów pt „Dbajmy o pszczoły”, który składa się z trzech odcinków:
1. Życie pszczelej rodziny
2. Rola pszczół w rolnictwie z uwzględnieniem zagrożeń jakie niesie nadmierne stosowanie w rolnictwie nawozów i środków ochrony roślin
3. Słodkie miody
Filmy mogą być dobrym materiałem dydaktycznym dla osób rozpoczynających swą przygodę z pszczelarstwem jak i dla osób szukających informacji na temat życia pszczelej rodziny, roli pszczół w rolnictwie, czy też produktów pszczelich. Filmy są też dostępne na kanale filmowym CDR – wejście poprzez poniższe linki: