Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„My się uczymy od kobiet i kobiety się uczą od nas”

17.12.2015

„My się uczymy od  kobiet i kobiety się uczą od nas” takim hasłem jedna z doradczyń uczestniczących w daniach 25-27.11.2015 r. w piątym seminarium w ramach projektu pt. "Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji” podsumowała współpracę ODR z organizacjami kobiecymi działającymi na obszarach wiejskich.

Warsztaty pokazały, że ta współpraca bywa czasem bardzo dobra. Doradcy z ODR organizują różne warsztaty dla kobiecych organizacji – warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, tradycji obrzędowych, organizują konkursy i inne wydarzenia, na które zapraszają KGW do prezentacji potraw i promocji działalności, inicjują współpracę z zagranicznymi organizacjami kobiecymi działającymi na obszarach wiejskich…

Uczestnikami seminarium  było 35 osób z 14 kobiecych organizacji pozarządowych lub działających na rzecz kobiet na obszarach wiejskich, w tym:

Z województwa małopolskiego:

  • KGW Radocza
  • KGW Czorsztyn
  • Małopolski ODR w Karniowicach
  • Stowarzyszenie Mieszkańców Barcic
  • KGW Nieszków

Z województwa mazowieckiego 

  • Mazowiecki ODR w Warszawie

Z województwa zachodniopomorskiego:

  • Zachodniopomorski ODR w Barzkowicach
  • KGW w Barzkowicach
  • KGW w Nosowie

Z województwa opolskiego:

  • Związek Śląskich Kobiet Wiejskich
  • Stowarzyszenie Rozowju Wsi Kocury i Malichów "Brzozowa Dolina"
  • Opolski ODR w Łosiowie
  • KGW Kałków

Z województwa śląskiego:

  •  Grupa Kobiet Aktywnych "Połomki"

W teoretycznej części seminarium uczestnicy dowiedzieli się czym jest zrównoważony rozwój i jaka jest w nim rola kobiet i organizacji kobiecych, a także jakie są możliwości finansowania przedsięwzięć z zakresu ochrony i rewitalizacji krajobrazu kultury materialnej i niematerialnej polskiej wsi oraz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego i bioróżnorodności w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020.

W warsztatowej części seminarium uczestnicy zaprezentowali dorobek własnych organizacji
z zakresu wykorzystania zasobów kultury materialnej i niematerialnej wsi jako elementu służącemu rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. W tym zakresie uczestniczące organizacje realizują wiele podobnych działań, ale także innowacyjne i nietypowe aktywności. Organizują dożynki i inne święta obrzędowe podkreślając wartość tradycji wiejskich, konkursy i wystawy propagujące lokalne i tradycyjne potrawy, obsługują imprezy gminne, organizują święta narodowe, różne turnieje, zawody. Pomagają w czasie klęsk żywiołowych,  uczą wyplatania koron żniwnych, organizują zjazdy kobiet we wsiach.

Wśród działań na rzecz zachowania środowiska przyrodniczego i bioróżnorodności wymieniono takie jak: konkursy ogródków przydomowych, uświadamianie o konieczności zachowania tradycyjnego wyglądu wiejskich ogródków, wykorzystanie surowców wtórnych (np. wykorzystanie papieru do wyplatania), dożywianie ptaków, wytyczanie ścieżek edukacyjnych, warsztaty zielarskie, nauka rozpoznawania rodzimych roślin, akcje sprzątania, edukacja ekologiczna, zagospodarowanie terenów przy świetlicach, wspieranie rajdów rowerowych,  olimpiady z wiedzy o środowisku i ekologii.

Warsztaty pokazały jakie są bariery działalności – brak przychylności władz, brak zaangażowania mieszkańców, brak wiedzy o możliwościach pozyskiwania środków finansowych i sposobach pisania projektów, brak konsekwencji w działaniu i wiary w powodzenie. Jak mimo barier odnieść sukces i działać dalej? Przede wszystkim trzeba mieć dobry pomysł, do działań włączyć jak najwięcej osób, mądrze podzielić obowiązki, wspólnie dążyć do celu, zrealizować i rozliczyć projekt! A przy tym być twórczym – za „małe pieniądze” organizować duże imprezy!

W ramach wizyty studyjnej w Okolice Olkusza i Kluczy w woj. małopolskim odbyło się spotkanie z przedstawicielami Lokalnej Grupy Działania „Nad Biała Przemszą" i Stowarzyszenia „Produkt lokalny Nad Białą Przemszą" w inkubatorze kuchennym „U Pyzy". Inkubatory kuchenne mogą ułatwić KGW działalność w zakresie legalnej produkcji potraw z zachowaniem wszelkich wymagań sanitarnych.   Zaprezentowane zostały działania współpracy Stowarzyszenia „Babiniec” z Kluczy z innymi organizacjami oraz realizowane przez nie projekty. Stowarzyszenie angażowane jest w różne przedsięwzięcia organizowane przez LGD, współpracują ze szkołą, z gminą, GOK-iem i innymi instytucjami. Pozyskują środki finansowe z różnych programów i realizują ciekawe projekty takie jak: „Ratujmy stare drzewa”, „Strefa aktywnego seniora”, „Plener pobudza wyobraźnię”, projekty na rzecz kultury, corocznie biorą udział w Orkiestrze Świątecznej Pomocy i inne.  Dofinansowanie pozyskują  z Ministerstwa Sportu i Turystyki, programu „Działaj lokalnie” czy z Fundacji Wspomagania Wsi. Uczestnicy wyjazdu mieli również okazję zapoznać się z lokalnym i jednocześnie krajowym dziedzictwem przyrodniczym – Pustynią Błędowską.

Podczas warsztatów „Innowacyjne metody aktywizacji mieszkańców na rzecz podejmowania inicjatyw w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w kontekście działalności w NGO” zostały omówione problemy związane z angażowaniem się ludzi w wspólną działalność. Co powoduje trudności 
w angażowaniu się? brak zapału? szybkie „wypalanie się”? A jak motywować ludzi do działania? Nieprzeceniona jest wartość PODZIĘKOWAŃ – doceńmy tych, którzy coś zrobili, nie pomijajmy nawet najmniejszej zasługi.

Ze strony samych uczestników warto podkreślić kilka komentarzy:

- „Działania wspierające na rzecz KGW są traktowane mniej poważnie niż na przykład pomoc dla „dużych” rolników, którzy kupują maszyny..”;

- Kobiece organizacje działające na obszarach wiejskich potrzebują więcej szkoleń, wiedzy z zakresu możliwości pozyskiwania środków finansowych, pisania i zarządzania projektami, szkoleń z zakresu komunikacji interpersonalnej..;

- „Na wsiach przestaje się uprawiać ogródki! nie sieje się warzyw, tylko uprawia bonsai”;

- „Kobiety to osoby, które prowadzą dialog – dialog międzypokoleniowy, międzynarodowy..”;

GALERIA - obejrzyj


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009