- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Zastępstwa w rolnictwie – relacja z wizyty studyjnej w Finlandii
Większość młodych ludzi odchodzi od rolnictwa i hodowli zwierząt ze względu na czasochłonność tego zajęcia i brak możliwości zrobienia przerwy i skorzystania z urlopu. Zainteresowanie tym problemem wśród rolników i instytucji związanych z rolnictwem stało się impulsem do realizacji projektu służącego zdobyciu wiedzy na temat funkcjonowania fińskiego systemu zastępstw w rolnictwie.
W wyjeździe studyjnym, zorganizowanym w dniach 16-19 czerwca 2015 r. w Finlandii, wzięli udział przedstawiciele Podlaskiej Izby Rolniczej, Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie; Krajowej Rady Izb Rolniczych, Krajowego Związku Producentów Ziemniaków Skrobiowych, Krajowego Związku Spółdzielczości Mleczarskiej, Podlaskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Związku Hodowców Owiec.
Program wizyty obejmował spotkanie w Helsinkach z przedstawicielami Fińskiego Ministerstwa Rolnictwa i Leśnictwa, p.Sanna Helena Fallenius, p.Pekka Pihamaa, p. Juha Palonen oarz p. Marja LiisaTapio-Biströ. Tematem prezentacji była organizacja ministerstwa i jego lokalnych agend, zagospodarowanie obszarów wiejskich w różnych rejonach kraju ze szczególnym uwzględnieniem terenów wschodnich i północnych, rozwój współczesnego rolnictwa i pomoc państwa w rozwijaniu terenów wiejskich. Poruszono kwestie ilości i wielkości gospodarstw, wiek rolników, charakter upraw i hodowli, omówiono kwestie leśnictwa. Finowie przedstawili również zasady funkcjonowania związków zawodowych rolników i korzyści z tego płynących. Poruszono również politykę państwa w sprawie bioekonomii pod kątem rolnictwa. Ważnym elementem prezentacji była sprawa unijnych i państwowych dotacji do rolnictwa, którymi grupa z Polski była żywo zainteresowana.
Goście mieli okazję odwiedzić gospodarstwo o profilu upraw polowych w okolicach Vantaa, należące do p.Taneli Vuori. Rolnik prowadzi gospodarstwo sam wraz z żoną i ojcem. Gospodarstwo zajmuje powierzchnie 225ha – część ziem jest własnością gospodarza, a część jest dzierżawiona od okolicznych rolników. Uprawia: żyto, pszenice, jęczmień, owies, rzepak. Tereny gospodarstwa obejmują również łąki oraz lasy, z których pozyskuje się budulec drzewny. Zimą dodatkowo prowadzi działalność w zakresie odśnieżania dróg.
Podczas konferencji zorganizowanej przez Towarzystwo Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego MELA w Espoo, przybliżono uczestnikom wyjazdu, jak funkcjonuje system ubezpieczeń w Finlandii i jakie korzyści przynosi zapewnienie przez Państwo systemu rolniczych zastępstw. Prezes MELA p. Päivi Huotari przedstawiła mechanizmy funkcjonowania bardzo dobrze rozwiniętego systemu ubezpieczeń w rolnictwie w Finlandii, który zapewnia ochronę zatrudnienia, ubezpieczenia wypadkowe, system wcześniejszych emerytur i przede wszystkim system rolniczych zastępstw. W ramach tego systemu Państwo zapewnia Finom prawo do rocznego urlopu oraz zastępstw na czas choroby. Ponadto poruszono kwestie wpływu funkcjonowania systemu ubezpieczeń rolniczych na rozwój obszarów wiejskich. Miłym zaskoczeniem dla uczestników było powitanie gości w języku polskim oraz fakt, że część informacji była przekazana po polsku.
Praktyczny aspekt wykorzystania tego systemu uczestnicy poznali w trakcie wizyty w gospodarstwie Millola, położonego w okolicy Saukkola - Millolankuja. Gospodarstwo o profilu hodowla krów i uprawy polowe, prowadzone jest przez p.Mikko Leikola. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli krów rasy hereford, posiada nowoczesne budynki gospodarskie oraz rozległe pastwiska. Gospodarz zaprosił grupę do Saloonu, dawnego budynku gospodarskiego, gdzie urządził bar, który wykorzystuje do organizacji różnych imprez. Goście mieli okazję spróbować piwa marki Hereford – specjału gospodarstwa. W trakcie dyskusji, gospodarz chętnie opowiadał uczestnikom wizyty o swojej pracy, specyfice hodowli, tłumacząc jak wygląda w jego przypadku możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego lub zdrowotnego, co wiąże się z wykorzystaniem najemnych pracowników na tzw. zastępstwo w gospodarstwie.
Na zakończenie pobytu grupa zwiedziła wystawę pod tytułem „Kraj i ludzie” w Muzeum Narodowym w Helsinkach, gdzie przedstawiono rozwój rolnictwa fińskiego w poszczególnych regionach kraju, ekspozycję sprzętu rolniczego, wygląd i funkcjonalność domu wiejskiego, sprzęty domowe, ubiory regionalne – zarówno robocze jak i odświętne, ozdoby, itp. Zapoznała się również z historią rybołówstwa i myślistwa fińskiego.
Wyjazd studyjny został zrealizowany z Planu działania Sekretariatu Centralnego KSOW na lata 2014-2015.
Rolnicze systemy zabezpieczenia społecznego w Finlandii - materiały - pobierz