- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Podnoszenie jakości usług i produktów w turystyce wiejskiej i agroturystyce
Zakończyły się szkolenia realizowane w ramach projektu „Wypracowanie i wdrożenie mechanizmów wpływających na podnoszenie jakości usług i produktów w turystyce wiejskiej i agroturystyce oraz wykorzystanie ich do rozwoju konkurencyjności usług agroturystycznych”.
Szkolenia odbyły się w pięciu regionach Polski. Pierwsze trzy szkolenia skierowane były do przedstawicieli zarządów stowarzyszeń agroturystycznych, pracowników ośrodków doradztwa rolniczego, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji zrzeszających konsumentów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych i innych przedstawicieli usług turystyki wiejskiej. Pierwsze z nich odbyło się w Kiełpinie woj. Pomorskim w dniach 19.05.2015 – 22.05.2015. W szkoleniu wzięło udział 17 osób, a zajęcia prowadziły Pani Ewelina Gielmuda oraz Pani Krystyna Drąg. Kolejne szkolenie odbyło się w Mielnie woj. Zachodnio – pomorskim w dniach 23.05.2015 – 26.05.2015 – wzięły w nim udział 22 osoby. Szkolenia prowadziły Pani Ewelina Gielmuda oraz Pani Krystyna Drąg. Trzecie z zaplanowanych szkoleń odbyło się w Suwałkach woj. Podlaskim w dniach 26.05.2015 – 29.05.2015. W szkoleniu, prowadzonym przez panią Renatę Zakrzewską oraz Panią Elżbietę Niedziejko, wzięło udział 21 osób.
Podczas szkoleń poruszone zostały m.in. tematy związane z stanem obecnym systemu kategoryzacji WBN w Polsce, o procedurze przeprowadzania i zatwierdzania kategoryzacji. Omówione zostały także potencjalne źródła finansowania. Przeprowadzona była także praca w grupach. Uczestnicy wybrali się również na szkolenia terenowe, by ocenić obiekty pod względem usytuowania, wyposażenia, ilości świadczonych usług, porównanie standardów w różnych obiektach, w tym w pokojach gościnnych oraz samodzielnych jednostkach mieszkaniowych (dalej: SJM). Wypracowane zostały także zadania dla poszczególnych grup docelowych: kadry ośrodków doradztwa rolniczego, przedstawicieli stowarzyszeń, jednostek samorządu terytorialnego, uczelni związanych programowo z turystyką wiejską, kwaterodawców wiejskich itp. Podczas szkoleń zaprezentowane zostały sposoby wykorzystania kadry inspektorów WBN do działań na rzecz kształtowania jakości usług turystyki wiejskiej.
Pozostałe 2 szkolenia dla przyszłych inspektorów kategoryzacyjnych zorganizowano w Młynarach woj. Warmińsko – mazurskim w dniach 27.05.2015 – 30.05.2015 oraz w Czorsztynie woj. Małopolskim w dniach 31.05.2015 – 3.06.2015. Podczas szkoleń prowadzonych przez panią Krystynę Drąg oraz pana Andrzeja Kwiatkowskiego zaprezentowany został internetowy system kategoryzacji, kryteria oceny wiejskiej bazy noclegowej, procedura przeprowadzania i zatwierdzania kategoryzacji. Drugiego dnia zostało przeprowadzone zostało szkolenie terenowe – przeprowadzono kategoryzację w obiektach, ćwiczono na aplikacji. Uczestnicy szkolenia oceniali obiekty pod względem usytuowania, wyposażenia, ilości świadczonych usług, wykonali także dokumentację zdjęciową obiektów. Podczas trzeciego dnia szkolenia uczestnicy szkolenia wykonywali indywidualnie kategoryzację obiektów. Ostatniego dnia uczestnicy dowiedzieli się o systemie kategoryzacji jako czynnik kształtowania sieciowych produktów turystycznych na wsi.
Realizacja projektu przyczyniła się do nie tylko do upowszechnienia wiedzy w zakresie przepisów ustawy o usługach turystycznych, ale również do rozwoju edukacji turystycznej z zakresu wpływu podnoszenia jakości usług na konkurencyjność oferty. Upowszechniono również wiedzę na temat znaczenia kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej (dalej: WBN) w kreowaniu produktów markowych w turystyce wiejskiej. Uczestnicy szkoleń poznali sposoby wykorzystania idei kategoryzacji jako narzędzia budowania produktu turystyki wiejskiej. W ramach projektu przygotowano grupy osób związanych z turystyką wiejską do upowszechniania systemu kategoryzacji WBN oraz zwiększono liczbę licencjonowanych inspektorów. Niewątpliwie realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia efektywności działań marketingowych na rzecz promocji systemu ocen obiektów oraz lepszej wymiany doświadczeń i „know-how”.
Zapraszamy do przeczytania publikacji pt. PROGRAM ROZWOJU I PROMOCJI SYSTEMU KATEGORYZACJI OBIEKTÓW AGROTURYSTYCZNYCH I OBIEKTÓW TURYSTYKI WIEJSKIEJ W POLSCE