Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Weekend? Urlop? Upragnione wakacje? Zapraszamy na wieś!

29.05.2015

Turystyka wiejska oferuje różne formy aktywnego wypoczynku powiązane z przyrodą, turystyką krajoznawczą, kulturową i etniczną, zdrowotną, wykorzystujące jednocześnie zasoby i walory wsi. Turyści korzystający z agroturystyki mogą spędzić swój wolny czas w czynnym gospodarstwie rolnym, zapewniającym oprócz podstawowych usług noclegowych i żywieniowych, produkt turystyczny, dzięki któremu pobyt staje się niepowtarzalny i niezapomniany. Szczególnie atrakcyjne są pokazy i degustacja potraw regionalnych, jazda konna w terenie, pokazy ginących zawodów i rzemiosła artystycznego, przejażdżki bryczką, wozem drabiniastym, nauka garncarstwa, koronkarstwa, haftowania, wikliniarstwa, rzeźbienia w drewnie, dojenia krowy, kręcenia powróseł i stawiania dziesiątek, itp.

Stoisko

Bogata i różnorodna oferta polskiej agroturystyki i turystyki wiejskiej po raz jedenasty została zaprezentowana na stoisku „Odpoczywaj na wsi”- podczas  Targów Turystyki i Wypoczynku LATO w dniach  17 – 19  kwietnia 2015r. w Warszawie na stoisku. Uczestnicy targów mogli zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi, z ofertą sieci gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych i Hitów Turystyki Wiejskiej.  Na listę Hitów Turystyki Wiejskiej, wpisane zostały 33 produkty, które mają kojarzyć się z wysokim standardem i jakością świadczonych usług oraz ciekawą, niezwykle różnorodną ofertą turystyczną polskiej wsi, która stanowi jeden z ostatnich w Europie przykładów zachowania tradycyjnego, kultywowanego od pokoleń krajobrazu kulturowego. Hity Turystyki Wiejskiej to uznane produkty turystyki wiejskiej, o bogatej ofercie rekreacyjno-wypoczynkowej, które czerpią z dziedzictwa regionów, prezentują osobliwość polskiej wsi, przy wykorzystaniu bogactwa kulinarnego  i potencjału mieszkańców obszarów wiejskich.Eksperci z Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie odpowiadali na pytania odwiedzających oraz prezentowali zróżnicowaną ofertą turystyczną polskiej wsi m.in. dla grzybiarzy, wędkarzy, miłośników jazdy konnej, a także dla rodzin z dziećmi. Eksperci udzielali również odpowiedzi na liczne pytania dotyczące turystyki wiejskiej i agroturystyki m.in o możliwości spędzenia wolnego czasu w prawdziwych kwaterach wiejskich, z możliwością aktywnego uczestnictwa w pracach typowo wiejskich. Obecnie, rola kwater agroturystycznych nie ogranicza się tylko do usług noclegowych, ale poszerza swoją ofertę o dodatkowe atrakcje. W związku z powyższym  przygotowano publikację pt. „Odpoczywaj na wsi, naturalnie”, która prezentuje wyselekcjonowana ofertę  – „W rodzinnym gronie”, „Grzybobranie”, „W siodle”, „Ryby” oraz „Wypoczynek u Rolnika”, gdzie zaprezentowanych jest 40 kwater z całej Polski, które spełniają szereg dodatkowych wymagań. 

Stoisko

Jubileuszowym XX Targom towarzyszyły również Targi Regionalia oraz Targi Agroturystyka. Liczna grupa uczestników na tegorocznych targach mogła znaleźć  pomysł na letnie wakacje, weekendowy wyjazd lub poznała miejsca, które warto odwiedzić z rodziną, znajomymi bądź samodzielnie. Na odwiedzających czekało wiele atrakcji m.in. dla najmłodszych uczestników targów przygotowano kolorowe wozy, które zabierały dzieci w piękny baśniowy świat – Baśniowy Szlak, który prowadził z Suwałk przez Rutkę Tartak, Bakałarzewo, Nową Wieś, Sejny, Puńsk oraz Kopiec koło Sztabina; Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, które przeniósł odwiedzających w krainę bajkowych fantazji, marzeń i snów pełnych niespodzianek – Centrum Bajki inspiruje do sięgania po literaturę, a także pomaga pielęgnować pozytywne wartości; pokazy rowerowe, liczne konkursy z nagrodami; Manufaktura Cukierków – miejsce szczególnie odwiedzane przez smakoszy słodyczy, gdzie każde dziecko mogło samodzielnie wykonać kolorowego, zakręconego lizaka. 

Stoisko

Zaprezentowana została również oferta gmin, powiatów, miast, regionów, hoteli, pensjonatów, uzdrowisk, biur podróży a także szlaki i lokalnych stowarzyszeń. Nie zabrakło licznych występów tanecznych i wokalnych, degustacji regionalnych przysmaków i trunków z różnych części Polski.

Stoisko

Patronat Honorowy nad Targami Lato 2015 sprawowali: Tomasz Jędrzejczak – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego; Rafał Szmytke – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Paweł Niewiadomski – Prezes Polskiej Izby Turystyki.

Pierwszego dnia Targów Turystyki i Wypoczynku LATO prowadzone były dla dzieci warsztaty „Mazowieckie wyplatanki”. Pod okiem twórcy ludowego wyplatano ze słomy koguciki, które każde dziecko lub dorosły uczestnik Targów mógł wziąć z sobą co stawało się niewątpliwie ciekawą pamiątką. Również twórczynie z „Mazowieckie Sioło Julianówka” prowadziły warsztaty z dekoracji z bibuły. Zagroda edukacyjna Pani Marioli Kowalskiej jest wpisana na listę Hitów Turystyki Wiejskiej.

Stoisko

Drugiego i trzeciego dnia Targów prowadzone były warsztaty z bednarstwa, przez  Pana Marcina Szczepanik. Zagroda Bednarza to jedyne miejsce w Polsce, gdzie na żywo można zobaczyć bednarza przy pracy. Bednarstwo jest to rzemiosło, które niemal wymarło pod koniec XIX wieku. Na terenie zagrody znajduje się warsztat, w którym produkowane są naczynia klepkowe (beczki, wiadra). Pan Marcin, który również kontynuuje tradycje rodzinną prowadził pokazy składania beczek z klepek, jak również - co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci – prezentował jak można wykonać gwizdek z wierzby, w między czasie opowiadał o zapomnianym rzemiośle. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali drobne upominki.

Stoisko

Dorośli jak również grupy szkolne zadawały pytania dotyczące zagród edukacyjnych. Eksperci poinformowali, że są to zajęcia edukacyjne w gospodarstwach rolnych przynoszą wymierne korzyści dla dwóch sektorów: rolnictwa i szkolnictwa. Jest to także odmiana i wzbogacenie codziennego życia rolnika, radość pracy z dziećmi i nauczycielami, twórczy rozwój rodzin rolniczych oraz dodatkowy dochód., oraz o ciekawych warsztatach, w których mogą brać udział całe rodziny. Informacje o zagrodach znajdują się na stronie www.zagrodaedukacyjna.pl .

W ramach projektu „Promocja turystyki wiejskiej, w tym agroturystyki” realizowanego z Planu Działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2015 prezentowana była oferta turystyki wiejskiej i agroturystyki na imprezach plenerowych, targowych  i wystawienniczych. Głównym celem tego projektu było kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. W obecnej sytuacji wiele kwater wiejskich ma dobrze przygotowaną ofertę noclegową, żywieniową oraz towarzyszącą,  jednak dotarcie z nią do potencjalnego turysty jest dość problematyczne. Turyści natomiast dokonując wyboru miejsca na spędzenie urlopu, sugerują się nie tylko dobrymi warunkami noclegowymi i żywieniowymi, lecz dodatkową ofertą jaką świadczą gospodarstwa agroturystyczne. Stąd też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosił do realizacji projekt, który umożliwi odpowiednie dotarcie, w tym samym miejscu i czasie, z ofertą turystyki wiejskiej i agroturystyki, do szerokiego grona odbiorców branżowych oraz klientów indywidualnych.

Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" / FAPA

 


Stoisko  Stoisko  Stoisko  Stoisko  Stoisko  Stoisko  Stoisko  Stoisko  Stoisko  Stoisko  Stoisko

Słowa kluczowe : turystyka wiejskaagroturystyka


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009