- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Budowa kapitału społecznego...
W dniu 21 maja 2015 roku odbyło się spotkanie audytoryjne, będące kluczowym komponentem badania „Budowa kapitału społecznego do wykorzystania w procesie zarządzania rozwojem kierowanym przez lokalną społeczność".
Celem projektu była identyfikacja poziomu aktywności mieszkańców obszarów wiejskich, jako elementu społecznego wsi, w celu wykorzystania go w procesie zarządzania strategicznego rozwojem lokalnych społeczności w oparciu o podeście LEADER.
Spotkanie audytoryjne zorganizowane zostało w celu zaprezentowania oraz poddania dyskusji wyników zrealizowanego badania. Wzięli w nim udział przedstawiciele środowiska akademickiego, Lokalnych Grup Działania, ośrodków doradztwa rolniczego, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich, Centrum Doradztwa Rolniczego, a także podmioty zainteresowane budowaniem kapitału społecznego na obszarach wiejskich – łącznie w spotkaniu uczestniczyło 51 osób.
Pierwsza część spotkania, którą poprowadził dr Michał Thlon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, obejmowała prezentacje wyników badania, jego cele, metodologię oraz kluczowe obszary projektu w tym:
- ocenę stanu aktywności społecznej lokalnych środowisk obszarów wiejskich;
- wyróżnienie przyczyn małej aktywności tych obszarów;
- bariery rozwoju aktywności lokalnych społeczności;
- wpływ działalności LGD na wzrost aktywnych lokalnych społeczności;
- poziom i strukturę kapitału społecznego LGD.
W drugiej części spotkania przedstawiona została metodologia wykorzystania kapitału społecznego w procesie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w formie rekomendacji. Przedstawione zostały konkretne rekomendacje wraz ze wskazaniem adresata, uzasadnienie ich sformułowania, propozycje kierunków działania oraz ich oczekiwany wpływ na poszczególne wskaźniki kapitału społecznego. Przeprowadzeniem tej części spotkania audytoryjnego zajął się dr hab. Andrzej Bukowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ostatnia część spotkania miała charakter warsztatowy, w której przeprowadzona została dyskusja dotycząca aktywności lokalnych społeczności w Polsce. Na potrzeby dyskusji uczestnicy spotkania audytoryjnego zostali podzieleni na trzy grupy:
- Środowisko naukowe;
- Lokalne Grupy Działania;
- Jednostki Samorządu Terytorialnego.
Poruszona tematyka obejmowała trzy obszary: jak pobudzać działania lokalnych społeczności, jak je organizować, a także jak je wzmacniać. Podczas dyskusji poprowadzonej przez Pana Ryszarda Zarudzkiego, rozpatrywane były zagadnienia:
- Kwestie konfliktów pokoleniowych i braku zaangażowania młodych ludzi w działania podejmowane przez lokalną społeczność (niski poziom optymizmu rozwojowego).
- Wpływ niskiej oceny relacji z państwem, organizacjami pozarządowymi oraz roszczeniowy charakter więzi z samorządem na implementacje programów rozwojowych.
- Rola norm i stereotypów dotyczących sensu działań wspólnych w kształtowaniu poziomu kapitału społecznego.
- Problem słabego udziału sektora gospodarczego w animowanych działaniach na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.
- Otwarta dyskusja nt. aktywności lokalnych społeczności w Polsce.
Środowisko akademickie zaproponowało położenie szczególnego nacisku na współpracę z aktywnymi w danym środowisku osobami, a także z organizacjami lokalnymi w celu wsparcia, aktywizowania i pobudzania Lokalnych Grup Działania.
Przedstawiciele Lokalnych Grup Działania poruszyli kwestie finansów stowarzyszeń, obawiali się o ich kondycję oraz o konsekwencje wynikające z zamykania niektórych LGD m.in. pozbawienie ludzi miejsc pracy, utratę doświadczonych liderów.
Przedstawiciele samorządu zwrócili natomiast uwagę na wsparcie, jakiego potrzebują LGD, a także inne lokalne stowarzyszenia. Przedstawili także efekty wynikające z działalności stowarzyszeń, do których należy wzrost aktywizacji społecznej.
Projekt „Budowa kapitału społecznego do wykorzystania w procesie zarządzania rozwojem kierowanym przez lokalną społeczność” zrealizowany został w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015.
Autorzy: Bluehill Sp. z.o.o., Quality Watch Sp. z.o.o. / FAPA
Pobierz:
Raport podsumowujący (PDF, DOC, Word 97-2003)
GALERIA
Słowa kluczowe : LGD, kapitał społeczny, Leader, badanie, LSR, rozwój lokalny