- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Integrowana ochrona roślin
W dniach 09-30.03. 2015 roku odbył się cykl szkoleń z zakresu „Integrowanej ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem materiału siewnego”, organizowany w 16 województwach w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015.
Zajęcia poprowadzili: prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dr Tadeusz Oleksiak, inż. Henryk Wachowiak – wybitni specjaliści z dziedziny integrowanej ochrony roślin i materiału siewnego.
Zajęcia obejmowały m. in. ogólne zasady integrowanej ochrony roślin w aspekcie obowiązującego prawa, w tym : sposób prowadzenia ewidencji zabiegów ochrony roślin; korzyści ze stosowania materiału kwalifikowanego w oparciu o kalkulacje ekonomicznej opłacalności; informacje o odmianach i jak interpretować opisy odmian oraz informacje na etykietach; badania rejestrowe odmian w COBORU, wyniki badań PDOiR i inne źródła informacji o odmianach. Na szkoleniu można było dowiedzieć się jak reklamować jakość nasion lub jak obliczyć normy wysiewu. Przekazano także informację jak wypełnić wnioski o dopłaty do zakupu materiału kwalifikowalnego w ramach pomocy de minimis. Zostały poruszone zasady integrowanej ochrony roślin na przykładzie pszenicy i rzepaku, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia materiału siewnego.
Celem szkoleń było zapoznanie i omówienie zasad integrowanej ochrony roślin ze szczególnym uwzględnieniem materiału siewnego oraz zdobycie praktycznej wiedzy dotyczącej prowadzenia ewidencji zabiegów roślin, interpretowania opisu odmian i informacji na etykietach oraz wypełniania wniosków w ramach pomocy de minimis.
J.Malanowska
Słowa kluczowe : szkolenia