Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Powstaje "Program rozwoju turystyki na obszarach wiejskich"

07.04.2015

Przygotowywany jest „Program rozwoju turystyki na obszarach wiejskich w Polsce” - krajowy dokument operacyjny dotyczący rozwoju turystyki na obszarach wiejskich.

Zachęcamy wszystkich interesariuszy projektu do współpracy - kształt dokumentu oraz zapisane w nim cele i działania w dużej mierze zależeć będą od ścisłej współpracy między ekspertami, a interesariuszami projektu.

Na stronie www.program-turystykawiejska.pl znaleźć można szczegółowe informacje o projekcie oraz ankiety, których wyniki wykorzystane zostaną przy opracowaniu programu.


Program ma być dokumentem operacyjnym, określającym oprócz wizji i misji, cele strategiczne oraz operacyjne, a przede wszystkim zaproponuje działania na tyle precyzyjne i konkretne, aby mogły być wdrażane w latach 2014-2020. Dzięki projektowi możliwa będzie nie tylko diagnoza stanu turystyki na obszarach wiejskich w Polsce, ale również wymiana informacji pomiędzy interesariuszami rynku turystycznego na obszarach wiejskich, czy tez integracja i koordynacja działań, stymulowanie partnerstw, dostarczenie informacji podmiotom gospodarczym, inwestorom, mieszkańcom o długookresowych uwarunkowaniach rozwoju turystyki na obszarach wiejskich w Polsce.

Celem projektu „Programu rozwoju turystyki na obszarach wiejskich w Polsce” jest zdefiniowanie głównych kierunków rozwoju turystyki na obszarach wiejskich w Polsce w określonych obszarach problemowych, a także ich operacjonalizacja w postaci celów i działań.

Projekt finansowany jest w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2015.

Dokument „Program rozwoju turystyki na obszarach wiejskich w Polsce” będzie obejmował zarówno wskazanie głównych kierunków rozwoju turystyki na obszarach wiejskich, jak i konkretne zadania w pięciu obszarach problemowych:

  • rozwój produktów turystycznych,
  • jakość świadczonych usług,
  • marketing,
  • uwarunkowania formalno-prawne,
  • otoczenie instytucjonalne.

W tym kontekście jest to pierwszy tego typu dokument w Polsce, ujmujący tak kompleksowo turystykę na obszarach wiejskich.

Zakres tematyczny poszczególnych obszarów problemowych:

Obszar I - Formalno-prawny – obejmuje zagadnienia dotyczące warunków prawnych w turystyce wiejskiej m.in.:

  • warunków prowadzenia działalności na terenach wiejskich,
  • przepisów prawnych i podatkowych,
  • kwestii sanitarnych i BHP.  

Obszar II - Produkt turystyczny na obszarach wiejskich – obejmuje zagadnienia dotyczące produktów turystycznych na obszarach wiejskich w następującym zakresie:

  • zdefiniowanie zakresu badań niezbędnych do podejmowania decyzji o wyborze produktów flagowych (o największym potencjale rozwojowym),
  • analiza dotychczasowych produktów sektorowych w turystyce wiejskiej,
  • propozycje flagowych produktów polskiej turystyki wiejskiej w kontekście wykorzystania istniejącego walorów naturalnych i antropogenicznych wsi do kreacji oferty turystycznej,
  • wskazówki do produktowego podejścia w zarządzaniu turystyką wiejską,
  • komercjalizacja produktów turystyki wiejskiej.

Obszar III - Jakość usług w turystyce wiejskiej – obejmuje zagadnienia związane z:

  • jakością usług na wsi,
  • standardaryzacją obsługi turystów (komponent usługowy),
  • profesjonalizacją kadr,
  • standardaryzacją infrastruktury (kategoryzacja wiejskiej bazy noclegowej).

Obszar IV - Marketing – obejmuje zagadnienia związane z:

  • najczęściej stosowanymi narzędziami marketingowymi i promocyjnymi,
  • oceną ich efektywności w kontekście preferencji turystów w zakresie poszukiwania informacji oraz podejmowania decyzji,
  • badaniami marketingowymi,
  • kreacją wizerunku turystyki wiejskiej.  

Obszar V - Wsparcie instytucjonalne – obejmuje zagadnienia związane z:

  • systemem instytucjonalnym bezpośrednio lub pośrednio powiązanym z turystyką na obszarach wiejskich.

Zespół ekspertów

Program powstaje w ścisłej i bieżącej kooperacji z Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, której członkowie Zarządu są autorami koncepcji dokumentu.

Projekt realizowany jest przez grupę doświadczonych ekspertów Kierownika Projektu – Pani Iwony Majewskiej, Pawła Gałeckiego – Z-ca Kierownika ds. merytorycznych oraz Jacka Andrzeja Kwiatkowskiego – Z-cy Kierownika ds. PR oraz pięciu ekspertów obszarowych, z których każdy nadzoruje jeden ze specjalistycznych segmentów tematycznych, w którym się specjalizuje: dr Janusz Majewski (produkt turystyczny), Krystyna Drąg (ekspert ds. jakości), Bartosz Wilczyński (ekspert ds. marketingu), Elżbieta Kmita-Dziasek (ekspert ds. otoczenia instytucjonalnego), dr Jerzy Raciborski (ekspert ds. prawa).

Konsultacje z interesariuszami

Opracowanie Program zakłada udział interesariuszy rynku na wszystkich etapach prac tj. zarówno na etapie diagnostycznym, jak i strategicznym. Od aktywności wszystkich partnerów zależy kształt dokumentu oraz zapisane w cele i działania.

Główne instrumenty w zakresie prowadzenia konsultacji społecznych:

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

Autor: CREATIVE TOWER / FAPA


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009