- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
PULS Rozwoju, czyli Pozytywnie Ułożona Lokalna Strategia Rozwoju
PULS Rozwoju to kolejny projekt zrealizowany w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015, który ma na celu wzmocnienie kompetencji wiejskich środowisk w zakresie zarządzania lokalnym rozwojem kierowanym przez społeczność. W ramach projektu przygotowany został poradnik wspierający opracowanie planu rozwoju wsi, a także przygotowanie lokalnej strategii rozwoju, jej wdrażanie i zarządzanie lokalną aktywnością oraz lokalną grupą działania. Ilustrowana publikacja w wersji pdf oraz w wersji audio adresowana jest do partnerów zaangażowanych w tworzenie strategii i animowanie lokalnego rozwoju.
W celu opracowania poradnika zostały zorganizowane panele ukierunkowane na rekomendacje, dotyczące aktywizacji wiejskich społeczności, tworzenie lokalnych grup działania, opracowywanie i realizację lokalnych strategii rozwoju z udziałem przedstawicieli środowisk tworzących lokalne grupy działania i współpracujących z nimi osób.
W trakcie panelu 1 „Podejście do zarządzania rozwojem i animowania partnerstwa” omówiono wyniki kwestionariusza rozesłanego do LGD i zasady ich uwzględnienia w poradniku. Podczas kolejnego panelu „Formułowanie elementów publikacji” jego uczestnicy tworzyli elementy publikacji, ze wskazaniem narzędzi (modeli), wyjaśnianiem definicji i sposobu uwzględnienia wytycznych europejskich (krajowych) w lokalnych strategiach / programach rozwoju wsi. Panel 3 „Przegląd projektu publikacji, propozycje korekt i uzupełnień” poświęcony był omówieniu opracowanej publikacji. Jego celem było stworzenie uwag do poradnika, którego wersję elektroniczną i drukowaną otrzymali paneliści przed spotkaniem. Uczestnicy panelu zwrócili uwagę na potrzebę drukowania poradnika, dzięki czemu mógłby on trafić do adresatów w całym kraju. Mówili także o potrzebie wspierania wymiany doświadczeń i czuwania nad jakością strategii i stosowania w praktyce podejścia Leader i podejścia RLKS.
Do pobrania:
Więcej informacji na facebooku: https://www.facebook.com/pulsrozwoju?fref=ts
Słowa kluczowe : LGD, społeczność lokalna, LEADER, rozwój lokalny, szkolenie