Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Poferment nawozem dla rolnictwa

02.02.2015

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa  zorganizowała w dniach 13 - 15 stycznia 2015 r. szkolenie pn. „Poferment nawozem dla rolnictwa”, w którym uczestniczyło 40 osób – przedstawicieli  ośrodków doradztwa rolniczego i centrum doradztwa rolniczego. Projekt realizowany był w ramach Planu działania Sekretariatu Centralnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2015.

Szkolenie

W  ramach szkolenia jego uczestnicy wzięli udział w zajęciach z zakresu pofermentu, prowadzonych  przez dr Alinę Kowalczyk – Juśko oraz dr Magdalenę Szymańską m.in. na temat:

  • Charakterystyki właściwości fizyko-chemicznych pofermentu  w zależności od użytych do fermentacji metanowej substratów oraz technologii produkcji biogazu i metod postępowania z pofermentem (świeża masa pofermentacyjna, frakcja ciekła, frakcja stała, granulat, kompost);
  • Wartości nawozowej masy pofermentacyjnej – efekt plonotwórczy;
  • Systemu nawożenia pofermentem: Bilans materii organicznej w zmianowaniu – wybór roślin, pod które należy stosować materię organiczną (poferment);
  • Zawartości tzw. składników działających w różnych formach pofermentu;
  • Planu nawozowego z uwzględnieniem różnych form pofermentu;
  • Zasad ustalania dawek różnych form pofermentu – świeża masa pofermentacyjna, frakcja ciekła masy pofermentacyjnej, frakcja stała masy pofermentacyjnej, kompost z masy pofermentacyjnej
  • Zasad sporządzania planu nawozowego dla gospodarstwa z uwzględnieniem stosowania różnych form pofermentu (świeża masa pofermentacyjna, frakcja ciekła masy pofermentacyjnej, frakcja stała masy pofermentacyjnej, kompost z masy pofermentacyjnej)- warsztaty.

Uczestnicy szkolenia mieli również możliwość zapoznania się z różnymi formami pofermentu oraz zdobycia wiedzy z zakresu: środowiskowych i ekonomicznych aspektów nawozowego wykorzystania pofermentu; zagospodarowania pofermentu w świetle obowiązujących przepisów prawnych; certyfikowania nawozów organicznych produkowanych z pofermentu; alternatywnych możliwości zagospodarowania pofermentu; dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania pofermentu (przykłady z polskich biogazowni); planu nawozowego z uwzględnieniem różnych form pofermentu.

Podczas szkoleń odbyły się także warsztaty, podczas których uczestnicy pracując w grupach kilkuosobowych uczyli się sporządzania planów nawozowych dla przykładowych gospodarstw różniących się kierunkiem produkcji.

Trzeciego  dnia uczestnicy oglądali 3 biogazownie:

  • Biogazownię w Uhninie utworzoną w 2011 roku w woj. lubelskim, której właścicielem jest Spółka Bioelektrownia Sp. z o.o. Wytworzony biogaz zasila układ kogeneracyjny o mocy 1,270 MW energii elektrycznej i 1,160 energii cieplnej. Biogazownia spala również syngaz powstały podczas gazyfikacji części wysuszonej masy pofermentacyjnej. Biogazownia pokrywa roczne zapotrzebowanie około 19 tys. osób, czyli mieszkańców gminy i miasta Parczew oraz gminy Dębowa Kłoda. Instalacja kosztowała 17 mln złotych czego ponad 10 mln zostało dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Wykorzystywane w biogazowni substraty to: kiszonka z kukurydzy, kiszonka z żyta, kiszonka z trawy, wywary gorzelniane, wycierka ziemniaczana. Biogazownia w Uhninie jest dobrym przykładem samowystarczalności biogazowni. Wykorzystanie masy pofermentacyjnej do nawożenia pól oraz upraw do produkcji biogazu sprawia że biogazownia przynosi wymierne korzyści dla inwestorów oraz dla okolicznych mieszkańców, dostarczając im tanią energię elektryczną i cieplną.
  • Biogazownię w Koczergach, która jest instalacją o mocy 1, 2 MW, zapewniającą wytwarzanie energii elektrycznej z biogazu rolniczego w układzie kogeneracyjnym. Głównym substratem produkcji biogazu jest kiszonka kukurydzy pozyskiwana od lokalnych dostawców, co wpływa na aktywizację lokalnego rynku rolnego, możliwość dodatkowego dochodu dla przedsiębiorstw rolnych oraz na podniesienie opłacalności produkcji rolnej. Produkt powstały po przefermentowaniu zielonej masy z uwagi na doskonałe parametry znajduje zastosowanie w nawożeniu gruntów rolnych.
  • Biogazowanię w Piaskach - biogazownię rolniczą o mocy 0,99 MW, zlokalizowaną w miejscowości Siedliszczki w gminie Piaski. Obiekt został uruchomiony do pracy 2011 r., a biogaz wytwarzany jest w procesie rozkładu biomasy pochodzenia rolniczego. Głównymi elementami kompleksu elektrowni są: dwa zbiorniki fermentacyjne, jeden zbiornik pofermentacyjny oraz moduł kogeneracyjny. Niezbędnym elementem infrastruktury jest składowisko surowca w postaci otwartego silosu, a także otwarta laguna, w której gromadzona jest ciecz pofermentacyjna. Techniczną stronę całego kompleksu stanowi budynek maszynowni z zapleczem socjalnym. Biogazownia w Piaskach jest zlokalizowana w pobliżu spółdzielni mleczarskiej, z której będzie pobierany substrat potrzebny do produkcji biogazu, a w zamian biogazownia dostarczy OSM Piaski energię cieplną.

Szkolenie  Szkolenie  Szkolenie


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009