- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
PULS Rozwoju
Rozpoczęła się realizacja projektu PULS Rozwoju, czyli Pozytywnie Ułożona Lokalna Strategia Rozwoju, którego zadaniem jest przygotowanie praktycznego poradnika, wspierającego opracowanie lokalnej strategii rozwoju oraz planu rozwoju wsi, jej wdrażanie i zarządzanie lokalną aktywnością oraz lokalną grupą działania. Ilustrowana publikacja w wersji pdf oraz w wersji audio adresowana będzie do partnerów zaangażowanych w tworzenie strategii i animowanie lokalnego rozwoju. W celu opracowania poradnika zostaną zorganizowane panele ukierunkowane na rekomendacje dotyczące aktywizacji wiejskich społeczności, tworzenie lokalnych grup działania, opracowywanie i realizację lokalnych strategii rozwoju z udziałem przedstawicieli środowisk tworzących lokalne grupy działania i współpracujących z nimi osób.
Uczestnicy paneli wskażą m.in. standardy i praktyczne rozwiązania dotyczące strategicznego podejścia i rozumienia RLKS; partnerstwa w formule LGD; zintegrowanej i specyficznej dla obszaru strategii; kompatybilności wskaźników na różnych poziomach; aktywizacji mieszkańców, wsparcia liderów.
Panel 1 „Podejście do zarządzania rozwojem i animowania partnerstwa” (planowany dnia 24 stycznia 2015 r.) doprowadzi do sformułowania podejścia do zarządzania rozwojem i animowania partnerstwa, omówienia wyników kwestionariusza i uwzględnienia ich w poradniku oraz rekomendacje.
Panel 2 „Formułowanie elementów publikacji” (30-31 stycznia 2015 r.) będzie poświęcony formułowaniu elementów publikacji, ze wskazaniem narzędzi (modeli), wyjaśnianiem definicji i sposobu uwzględnienia wytycznych europejskich (krajowych) w lokalnych strategiach / programach rozwoju wsi.
Panel 3 „Przegląd projektu publikacji, propozycje korekt i uzupełnień” (27 lutego 2015 r.) dotyczy omówienia opracowanej publikacji. Uczestnicy dwóch pierwszych paneli zostaną zapoznani z treścią publikacją i wniosą uwagi proponując konkretne korekty i uzupełnienia.
Celem projektu jest wzmocnienie kompetencji wiejskich środowisk w zakresie zarządzania lokalnym rozwojem kierowanym przez społeczność, w tym:
- rozwój kompetencji w zakresie tworzenia lokalnych grup działania (lgd), szczególnie w zakresie aktywizacji społeczności wiejskich;
- propagowanie skutecznych technik animowania procesu planowania strategicznego opartego na partycypacji;
- wzrost kompetencji w zakresie opracowywania lokalnych strategii rozwoju o wysokiej jakości jako podstawy zarządzania rozwojem;
- wzrost wiedzy w zakresie zasad dobrego rządzenia, w zgodzie z prawem, wytycznymi, programami na okres 2014-2020.
Więcej informacji na facebooku: https://www.facebook.com/pulsrozwoju?fref=ts
Projekt realizowany jest z Planu działania Sekretariatu Centralnego KSOW na lata 2014-2015
Słowa kluczowe : LGD, społeczność lokalna, LEADER, rozwój lokalny, szkolenie