Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wolontariat europejski! Specjalna oferta dla młodzieży z terenów wiejskich

28.09.2012

Wolontariat to nie tylko bezinteresowna pomoc innym to także zdobywanie doświadczeń, nauka i inwestycja w siebie. A wolontariat zagranicą to także niezapomniana przygoda. Co roku przekonują się o tym tysiące młodych Europejczyków, w tym setki Polaków.

Uwaga! W tym i 2013 roku wnioski młodzieży z terenów wiejskich będą traktowane priorytetowo. To szansa dla młodych ludzi z obszarów wiejskich.

Wyjazdy na wolontariat za granicę do wielu krajów - nie tylko europejskich – umożliwia Wolontariat Europejski. To najatrakcyjniejszy program wolontariatu zagranicznego. Umożliwia młodym ludziom podjęcie pracy społecznej – w grupie lub samodzielnie -  w zagranicznej organizacji  pozarządowej lub instytucji publicznej przez okres do 1 roku prawie bez ponoszenia kosztów. Możesz pracować w greckiej organizacji sportowej, fińskiej organizacji pozarządowej, peruwiańskiej organizacji młodzieżowej i setkach innych organizacji. Ofert jest tyle, ze każdy znajdzie coś dla siebie.

Kto może wziąć udział?

Każda osoba w wieku  18-30 lat bez względu na znajomość języka, wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Gdzie można pojechać?

Kraje Unii Europejskiej, Europy Wschodniej i Kaukazu, Europy Południowo-Wschodniej, Basenu Morza Śródziemnego oraz inne kraje na świecie

Na jak długo?

Wyjazdy od 2 tygodni do 12 miesięcy.

Za ile?

Za darmo. Wolontariusz może zostać jedynie poproszony o wkład w wysokości 10% kosztów podróży na miejsce projektu. Wolontariusz ma zapewnione:

·         Szkolenia, kursy praktyczne i językowe

·         Zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie

·         Kieszonkowe i transport lokalny

·         Koszty wiz i szczepień

·         Pomoc merytoryczną ze strony mentora

Bierz przykład

Elżbieta z Dolnika, małej wsi z Dolnego Śląska wybrała projekt na Islandii, który rozwinął jej zainteresowania florą i fauną, środowiskiem naturalnym i ekologią. Choć projekt realizowany przez WF Iceland - Veraldarvinir  z założenia jest ekologiczny stworzył także okazję do zgłębiania wiedzy na temat fotografii, rysunku, tańca i muzyki, dziedzin, w których Ela czuje się najlepiej.

Joanna z Roztok również zdecydowała się na projekt w Islandii o tematyce ekologicznej. Zainteresowanie biologią, a w szczególności florą i fauną przesądziło o wyborze projektu. Z relacji i informacji po projekcie wynika, że projekt był strzałem w dziesiątkę.

Agnieszka, zamieszkująca niewielką wieś w województwie opolskim zmierzyła się sześciomiesięcznym projektem na Ukrainie. Zadanie nie należało do najłatwiejszych, ale umiejętności Agnieszki sprawiły, że bardzo szybko zaaklimatyzowała się w nowej rzeczywistości. Łatwość nawiązywania kontaktów, przyjazne nastawienie i optymizm w pokonywaniu wszelkich przeciwności sprawiły, że projekt zakończył się sukcesem.

Małgorzata z Gilowa z Dolnego Śląska zainteresowana organizacjami studenckimi i organizacją wydarzeń kulturalnych spisała się w roli wolontariusza w gruzińskiej organizacji. Jako osoba, która łatwo przejmuje inicjatywę i nie czeka zbyt długo, by zacząć działać wymyśliła i przeprowadziła zajęcia dla dzieci i młodzieży z udzielania pierwszej pomocy. Choć projekt trwał zaledwie miesiąc Małgosia zdążyła zrealizować swoje zamierzenia i załapać „bakcyla wolontariatu”. Już zapowiedziała swój udział w długoterminowym wolontariacie.

Krok po kroku „Jak zostać wolontariuszem EVS”

Krok 1: Najpierw znajdź organizację goszczącą i wysyłającą. Opisy i dane kontaktowe organizacji znajdziesz na stronie http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm

Krok 2: Zgłoś swoją kandydaturę

Krok 3: Załatw formalności

Krok 4: Czekaj na decyzję o dofinansowaniu Twojego wyjazdu

Krok 5: Możesz się przygotować do wyjazdu

Szczegółowe informacje na temat Wolontariatu Europejskiego znajdziesz na stronie:

http://www.mlodziez.org.pl/akcja-2

Możesz też skorzystać z porady konsultanta regionalnego programu „Młodzież w działaniu”. Kontakty do nich znajdują się na stronie: http://www.mlodziez.org.pl/program-w-regionach


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009