- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Kolejne warsztaty z przetwórstwa uzupełnieniem wiedzy uczniów szkół rolniczych
W dniach 28, 29 i 30 września 2020 roku, w Podlaskim Centrum Technologii Rolno-Spożywczych przy Podlaskim ODR Szepietowo, odbyły się kolejne warsztaty z zakresu przetwórstwa mleka oraz mięsa w ramach operacji „Warsztaty z przetwórstwa uzupełnieniem wiedzy uczniów szkół rolniczych” realizowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie w partnerstwie z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie w Starym Lubiejewie, Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce, Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Dobrocinie.
W ciągu trzech dni uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie w Starym Lubiejewie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. K. Kluka w Rudce oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w czynnościach związanych z produkcją kiełbasy i serów na każdym etapie powstawania wyrobów. Każda z grup uczniów aktywnie uczestniczyła w warsztatach.
Pod nadzorem technologów uczestnicy zapoznali się z technicznymi możliwościami, budową oraz pracą maszyn będących na wyposażeniu przetwórni. Instruktorzy przedstawili wszystkie procesy zachodzące podczas przetwarzania mleka i mięsa, informując jaki mają one wpływ na jakość końcowego produktu. Uczniowie mieli również możliwość testowania różnych kompozycji smakowych stosowanych w serowarstwie. Dzięki temu mieli możliwość przekonania się jak ważny jest dobór odpowiednich proporcji przypraw.
Można przypuszczać, że zdobyta podczas warsztatów praktyczna wiedza z zakresu przetwórstwa mięsa i mleka oraz wiedza z zakresu jakości żywności, przetwórstwa surowców rolnych w ramach działalności Marginalnej Lokalnej Ograniczonej (MLO ) oraz Rolniczego Handlu Detalicznego ( RHD ) zachęci uczestników do prowadzenia tego rodzaju działalności we własnym gospodarstwie, a wytwarzana w małej skali żywność będzie wysokiej jakości.
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”