- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Relacja z warsztatów serowarskich dla hodowców kóz
Warsztaty serowarskie zorganizowane w ramach operacji „Przetwórstwo surowców pochodzących od kóz, w tym ras rodzimych, w małych przetwórniach i serowarniach” odbyły się w Krzeszowie w terminie 09 -11 września 2020 r. Skierowane były do hodowców i przetwórców zajmujących się hodowlą do ras zachowawczych, w tym głównie kóz rasy karpackiej.
Swój udział w szkoleniu zgłosiło 17 osób. Wzięło udział 16.
Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się od rozdania uczestnikom materiałów szkoleniowych dotyczących wszystkich zagadnień poruszanych w serowarni. W ramach programu, zaplanowano 8 godzin zajęć. Pierwsze dwie godziny dotyczyły prezentacji serowarni, omówienia higieny personelu, zasad higieny produkcji serowarskiej oraz bhp serowarni.
Następnie omówiono produkcję i wykonanie serów kwasowo-podpuszczkowych na przykładzie produkcji sera Picodon, Croton i Charolaise. Później zajęto się produkcją i przygotowano sera Feta. Zajęcia merytoryczno-praktyczne trwały 6 godzin.
W drugim dniu omówiono procesy w produkcji serów podpuszczkowych na przykładzie goudy. Po teoretycznym wstępie przystąpiono do działania. Ta część zajęć trwała 4 godziny. Przez następną godzinę, prowadzący serowar opowiedział o zagadnieniach dotyczących mikrobiologii mleka. Wskazał korzyści i zagrożenia wynikające z wykorzystania mikroorganizmów. Na przykładzie jogurtów omówione zostały różne szczepy bakterii i ich przydatność w produkcji. Na to zagadnienie poświęcono 2 godziny.
W czasie trwania zajęć kontrolowano procesy dotyczące przygotowywanych wcześniej serów kwasowo-podpuszczkowych oraz fety. Na zakończenie drugiego dnia omówiono i zaprezentowano sprzęt serowarski i inne narzędzia do produkcji.
W trzecim dniu hodowcy wysłuchali dwugodzinnego wykładu zaproszonego gościa z ODR we Wrocławiu, na temat rodzajów i form sprzedaży na przykładzie rolniczego handlu detalicznego oraz o systemach certyfikacji żywności wysokiej jakości. Następnie grupa przeszła do serowarni, gdzie w ciągu godziny dokończono produkcję i omówienie wytwarzania sera gouda.
Później, w ciągu 3 godzin, uczestników zapoznano z wytwarzaniem serów wysokodogrzewanych na przykładzie sera górskiego. Po części teoretycznej przystąpiono do produkcji. Ostatnimi z omawianych tematów było dojrzewanie serów wraz z prezentacją dojrzewalni, formy pakowania, przygotowanie serów do sprzedaży i magazynowanie. Na koniec zajęć przygotowano, zgodnie z przeanalizowaną i zaakceptowaną przez uczestników warsztatów procedurą, ser, który będzie wytwarzany przez hodowców kóz rasy karpackiej. Na podsumowaniu warsztatów hodowcy dostali materiały szkoleniowo-informacyjne, i drobne elementy do produkcji serów (podpuszczkę, formy serowarskie).
Zaplanowanym i osiągniętym celem szkolenia było podniesienie wiedzy teoretycznej i praktycznej hodowców kóz, w tym ras rodzimych, nabytej w trakcie warsztatów serowarskich a także zapoznanie się z przykładem wytwarzania i marketingu produktów pochodzących od kóz. Omówiono, przygotowano recepturę, uzgodniono kształt i wzór opakowania sera, który będzie wytwarzany przez wszystkich hodowców kóz rasy karpackiej.
Zajęcia zostały przygotowane profesjonalnie, a tematyka spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród hodowców, którzy z zaangażowaniem brali udział w warsztatach.
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”