- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Nowa jednostka terenowa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
Podczas XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie towarzyszącej Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim miała miejsce oficjalna inauguracja działalności częstochowskiego Oddziału NIKiDW.
Jest to już kolejna jednostka terenowa Instytutu poza stolicą. Jednym z celów Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest przeprowadzanie badań na temat zjawisk charakterystycznych dla obszarów wiejskich. Trudno realizować takie założenia bez jednostek umiejscowionych w terenie. Dlatego też w Częstochowie powołano do życia kolejny Oddział Instytutu. Na Ziemi Częstochowskiej realizowane będą wszystkie zadania statutowe instytucji jednak ze względu na lokalizację głównym zadaniem nowej placówki ma być prowadzenie badań nad rolą kościołów i związków wyznaniowych.
Zamierzam dotrzeć do innych podmiotów publicznych i prywatnych, by wspólnie prowadzić działania z zakresu kultury i dziedzictwa wsi, z pożytkiem dla i przy udziale, mam nadzieję, lokalnej społeczności - mówi Łukasz Giżyński, kierownik Oddziału. Udział w XXIX Krajowej Wystawie Rolniczej i Dożynkach Jasnogórskich był pierwszym zrealizowanym projektem nowej jednostki. Trwają prace nad kilkoma kolejnymi przedsięwzięciami. Jednym z nich jest inicjatywa „Częstochowscy Męczennicy za Wiarę i Ojczyznę”. Jej ideą jest upamiętnienie sylwetek księży katolickich z Ziemi Częstochowskiej zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. W ramach projektu odbędą się dwa koncerty utworów patriotycznych i religijnych a w lokalnym tygodniku ukaże się cykl artykułów poświęconych wspominanym księżom. Wydarzenie to jest realizowane we współpracy z Fundacją na Rzecz Promocji i Rozwoju Sołectwa Karczewice. Nowy Oddział będzie realizował swoje inicjatywy ale również angażował się w projekty innych jednostek terenowych NIKiDW.
Siedziba częstochowskiego Oddziału Instytutu mieści się w budynku byłego Urzędu Wojewódzkiego (obecnie Delegatura Śląska) przy ul. Jana III Sobieskiego 7.
Pracownicy jednostki zapraszają do kontaktu poprzez email : czestochowa@nikidw.edu.pl. Ze względu na wprowadzoną w całym Instytucie pracę zdalną spotkania należy umawiać pod numerem telefonu: 506 582 643.
Zachęcamy do kontaktu z Oddziałem NIKIDW w Częstochowie!