- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Nowe wydanie Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich
Już 25 tygodni życia w zmienionej rzeczywistości za nami – końca pandemii niestety nie widać. Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie nadal wyszukuje i publikuje wszelkie dostępne informacje o ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia i inicjatywach pomocowych, które mogą pomóc w pokonaniu kryzysu i łagodzeniu skutków pandemii dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.
REGULACJE
Zasady zlecania testów na koronawirusa
Ministerstwo Zdrowia opublikowało algorytmy postępowania dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) m.in. w sytuacji gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19. Sześć opublikowanych schematów opisuje różne sytuacje, w których mogą się znaleźć lekarz i pacjent. Prezentowane algorytmy pokazują ścieżki postępowania z pacjentem zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i na innych poziomach opieki.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa utworzyła 331 punktów na terenie całego kraju, gdzie można potwierdzić lub założyć Profil Zaufany. Profil Zaufany pozwala na przekazywanie dokumentów oraz załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną z wykorzystaniem ePUAP oraz portalu www.obywatel.gov.pl. Obecnie posiadanie profilu zaufanego jest konieczne przy składaniu wielu deklaracji i wniosków dostępnych tylko w wersji elektronicznej
REKOMENDACJE
Samorządowy Fundusz Pożyczkowy
Rusza Samorządowy Fundusz Pożyczkowy w ramach fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków w konkursie i ubiegania się o pożyczki są jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego. Pożyczka ma być przeznaczona finansowanie inwestycji infrastrukturalnych na terenach wiejskich. Nabór wniosków odbywa się w trybie konkursowym w terminie od 5 do 26 października 2020 r.
Samorządy szczebla gminnego i powiatowego mogą do 30 września 2020 aplikować o środki z programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Osoby, do których kierowany jest program, będą miały zapewnione różnorodne wsparcie w zakresie potrzeb zdrowotnych, pielęgnacyjnych, zapobiegania wtórnym powikłaniom, stymulowania i rozwijania sprawności ruchowej czy kompetencji poznawczych oraz społecznych oraz możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania na miarę swoich potrzeb.
Konsultacje publiczne w zakresie rolnictwa ekologicznego UE
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie przyszłego planu działania na rzecz rolnictwa ekologicznego. Sektor ten będzie odgrywał ważną rolę w osiąganiu ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz celów wyznaczonych w ramach strategii „od pola do stołu" i strategii na rzecz bioróżnorodności opublikowanych w maju 2020 r.
7 września 2020 ruszył nabór ofert do kolejnej edycji programu „Maluch Plus”, którego celem jest rozwój żłobków i klubów dziecięcych w Polsce. Środki pochodzące z rządowego programu mogą otrzymać jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty, w tym osoby fizyczne. Ze środków uzyskanych w ramach dotacji sfinansować można miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi.
AKCJE
„Moja sytuacja w czasie koronawirusa” – zaproszenie do udziału w badaniu
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, przy współpracy z Krajową Siecią Obszarów Wiejskich, szuka odpowiedzi na pytanie, jak pandemia wpłynęła na życie rodzinne, zawodowe, społeczne. Instytut kieruje do mieszkańców wsi zaproszenie do udziału w trzecim, już ostatnim, etapie badań i podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Konkurs plastyczny ,,Zdrowe, smaczne, kolorowe – kupuję produkty krajowe” OT Kraków
Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Krakowie zaprasza dzieci z terenu województwa małopolskiego do wzięcia udziału w konkursie plastycznym ,,Zdrowe, smaczne, kolorowe – kupuję produkty krajowe”. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej, która w kreatywny i ciekawy sposób zaprezentuje hasło konkursu. Celem konkursu jest budowanie świadomości zakupowej oraz kształtowanie patriotyzmu konsumenckiego wśród dzieci uczęszczających do szkół podstawowych z terenu województwa małopolskiego.