- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Nauka na rzecz ochrony klimatu
Nowa publikacja o działalności jednostek naukowych na rzecz rozwoju metod zrównoważonej produkcji rolnej jest już dostępna pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zmiany-klimatu-climate-change
Publikacja pt. „Potencjał polskich jednostek naukowych w zakresie działań mitygacyjnych i badań nad adaptacją do zmian klimatu w sektorze rolnym” to przegląd najważniejszych tematów badawczych, w szczególności w zakresie właściwego gospodarowania glebą, niskoemisyjnej produkcji zwierzęcej i uprawy roślin. Przedstawione zostały tu możliwości polskiej nauki wobec wyzwań wynikających z globalnych zmian klimatycznych.
Rolnictwo, bardzo silnie uzależnione od warunków pogodowych musi sprostać z jednej strony coraz częściej występującym ekstremalnym zjawiskom pogodowym, niedoborom wody i zagrożeniom nowymi jednostkami chorobowymi, a z drugiej strony zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego stale rosnącej populacji ludzi.
W tym kontekście pomocne mogą być prowadzone badania naukowe nad nowymi rozwiązaniami zapewniającymi synergię między niskoemisyjnymi praktykami produkcji rolnej, a zwiększeniem odporności rolnictwa na istniejące zagrożenia, m.in. na niedobory wody, niskie temperatury, pojawiające się jednostki chorobowe, zwiększenie wykorzystywania określonych odmian roślin na cele energetyczne.
Realizowane przez placówki naukowe projekty to ogromne źródło wiedzy oraz szansa na bezpośrednie kontakty, w tym międzynarodowe, z polską nauką.
Źródło: MRiRW