Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Lektura na weekend - Poradnik antykryzysowy dla obszarów wiejskich

12.06.2020

Zachęcamy do lektury  Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich, w którym pomagamy mieszkańcom wsi w dostępie do bieżących informacji o ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i innych środkach łagodzących skutki  pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.

 

Zdradliwy wirus wciąż jest obecny wśród nas i wyznacza warunki funkcjonowania w środowisku pracy i w czasie wolnym. O życiu ‘w czasach zarazy’ zaczynamy pisać pamiętniki. Powoli oswajamy nowe reżimy sanitarne. Nieco swobodniej poruszamy się w przestrzeni publicznej, odważniej nawiązujemy kontakty społeczne, przymierzamy się do otwarcia gospodarstw na przyjęcie gości, nieśmiało planujemy własne wakacyjne podróże, .. 

Zgodnie z opinią eksperta prowadzącego jedno z rekomendowanych w Poradniku szkoleń, największymi wrogami w walce z koronawirusem są: z jednej strony bagatelizowanie zagrożenia, z drugiej zaś paniczny strach. 

Niech w poszukiwaniu złotego środka w postawach wobec koronawirusa pomaga Poradnik antykryzysowy dla obszarów wiejskich, w którym przekazujemy bieżące informacje o ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i innych środkach łagodzących skutki pandemii dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.

REGULACJE

Co nowego w Tarczy 4.0 dla przedsiębiorców?
Projekt tarczy antykryzysowej planuje poprawę sytuacji przedsiębiorców dotkniętych skutkami COVID-19, wsparcie budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz utrzymanie ciągłości procesu inwestycyjnego poprzez m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, ułatwienie dostępu do wakacji kredytowych, dostosowanie rynku pracy do wyzwań COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 28.06.2020
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom dzieci w wieku do lat ośmiu. Zmiany w przepisach o dodatkowym zasiłku opiekuńczym uchwalone przez Sejm w ustawie z dnia 4 czerwca 2020 roku.

Tymczasowy profil zaufany
Członkowie zarządów organizacji, którzy nie posiadają konta na platformie ePUAP mogą zdalnie stworzyć tymczasowy profil zaufany.

Wznowienie eksportu drobiu i jaj do Hongkongu
3 czerwca 2020 r. służba weterynaryjna Hongkongu poinformowała o wznowieniu eksportu mięsa drobiowego z wybranych polskich powiatów.

REKOMENDACJE

Krajowe Dni Pola 2020 - transmisja on-line
Krajowe Dni Pola 2020 to unikalne w skali kraju wydarzenie prezentujące bogatą ofertę firm zaopatrujących polskie rolnictwo w środki do produkcji polowej. Wystawa odbędzie się w dniach 20-23 czerwca 2020 w Minikowie, województwo kujawsko-pomorskie.

Gospodarstwo agroturystyczne w reżimie sanitarnym
Stosowanie przez obiekty agroturystyczne wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na czas stanu epidemicznego to przedmiot wideo-szkolenia zorganizowanego przez Polską Organizację Turystyczną przy współpracy z Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

„Paszportyzacja polskiej żywności"
Wideokonferencją  w dni 10.06.2020 Krajowy Ośrodek Rolnictwa  rozpoczął prace związane z planowanym wprowadzeniem w Polsce systemu monitorowania produkcji żywności „od pola do stołu”. Uczestnicy konferencji debatowali nad tym, co zrobić, by konsument na całym świecie wybierał polskie produkty, świadomy ich pochodzenia.

Uzdrowiska wznawiają działalność
Od 15 czerwca br.  można realizować  przerwane lub uniemożliwione z powodu pandemii oraz nowe turnusy sanatoryjne, pod warunkiem, że nie jest się zakażonym korona wirusem.

Po pierwsze Rodzina! - konkurs
5 czerwca br. ruszył otwarty konkurs ofert „Po pierwsze Rodzina!” na rok 2020. Dofinansowane zostaną najlepsze projekty informacyjno-edukacyjne i szkoleniowe na rzecz rodzin. Termin składania ofert upływa 27 czerwca br., a okres realizacji to 15 września - 31 grudnia 2020 r.

AKCJE

Polski e-bazarek – sprzedawaj i kupuj polskie produkty
Polski e-bazarek wspiera rolników w internetowej sprzedaży własnych wyrobów lokalnych i tworzy krótkie łańcuchy dostaw pomiędzy producentami a konsumentami. Hasłem przewodnim bazarku jest „CUDZE CHWALICIE, SWOJE POZNAJCIE”.

Archiwum pandemii
Stan epidemii wprowadzony na terenie Polski spowodowany walką z koronawirusem wywarł niemały wpływ na życie wszystkich obywateli. Wszyscy uczą się żyć i funkcjonować w nowej rzeczywistości pełnej ograniczeń. Żyjemy w czasie niezwykłym, który jest jedną z przyczyn aby zachować świadectwa tego czasu dla przyszłych pokoleń. Archiwa Państwowe zainicjowały akcję „Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem”.

Konkurs „Wakacje na Wsi # Odkrywam”
Konkurs – Plebiscyt „Wakacje na Wsi # odkrywam” ma za zadanie zachęcić mieszkańców miast do odpoczynku na polskiej wsi i poznawania jej uroków. Inicjatywa wspiera działalność turystyczną mieszkańców obszarów wiejskich służącą popularyzacji tradycji regionalnych opartych na pięknie krajobrazu, dziedzictwie kuchni czy też hodowli zwierząt. Organizatorem konkursu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Konkurs „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty  z czasów pandemii …
Z okazji XIII Międzynarodowego Dnia Archiwów i w ramach akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020” Archiwa Państwowe zapraszają do udziału w konkursie „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca 2020 roku. Pula nagród to 28 tysięcy złotych.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009