Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Kolejne wydanie Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich

08.06.2020

W życiu na obszarach wiejskich pełno dziś narzędzi cyfrowych i internetu. Zajęcia online w szkołach będą trwać już do końca roku szkolnego 2019/2020,  szkolenia zawodowe przybierają formę webinariów i e-learningów, targi i spotkania branżowe stają się wirtualne a pracę rolników i przedsiębiorców wiejskich wspomagają coraz to nowe aplikacje mobilne. Dzięki temu nie tracimy kontaktów i szans na rozwój osobisty i zawodowy w trudnym czasie epidemii.

Z kolei bezpiecznym funkcjonowaniem mieszkańców wsi w świecie rzeczywistym kierują wytyczne sanitarne dla kolejnych odmrażanych dziedzin gospodarki i aktywności czasu wolnego.

O wszystkich ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i środkach łagodzących skutki pandemii koronawirusa  dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych można na bieżąco dowiadywać się z Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich.

Polecamy i życzymy ciekawej lektury!

Poradnik redaguje Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie

 

REGULACJE

Fundusze Promocji Produktów Rolno-Spożywczych w dobie kryzysu

Fundusze Promocji działają w celu wspierania marketingu rolnego, wzrostu spożycia i promocji polskich produktów rolno-spożywczych na rynkach krajowym i zagranicznych. W ramach tzw. Tarczy 2.0 wprowadzono zmiany w funduszu mające na celu szybkie reagowanie na sytuacje kryzysowe oraz zniwelowanie powstałych w ich wyniku skutków.

Odmrażanie kolejnych branż w gospodarce
Od 6 czerwca br. rusza kolejny etap odmrażania polskiej gospodarki, który obejmie branże fitness, organizatorów kongresów i targów oraz właścicieli parków rozrywki, basenów, sal zabaw i siłowni. Wytyczne dla powyższych sektorów opracowało Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem  Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.

Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji
Najważniejsze kwestie dotyczące organizacji roku szkolnego 2019/2020:

- 1 czerwca rozpoczął się kolejny etap stopniowego przywracania pracy szkół i placówek oświatowych.

- do 26 czerwca br. zostało przedłużone kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

REKOMENDACJE

Aplikacja mobilna dla rolników – KRUS rozszerza komunikację z beneficjentami

Założeniem funkcjonalnym aplikacji jest umożliwienie użytkownikowi bieżącego dostępu do komunikatów udostępnianych poprzez stronę internetową KRUS, a także sprawdzenie pomiarów pogodowych dla danej lokalizacji geograficznej.

eRolnik z portalem ogłoszeń

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchamia na portalu eRolnik nieodpłatną usługę zamieszczania ogłoszeń o zamiarze sprzedaży nieruchomości rolnych i odpowiedzi na takie ogłoszenia.

Wirtualne Dni Pola PROCAM 2020
W reakcji na obowiązujące ograniczenia dotyczące zakazu zgromadzeń i imprez doradcy PROCAM zapraszają na wirtualne Dni Pola PROCAM 2020.

Spotkanie online branży drobiarskiej
8 czerwca br. odbędzie się internetowe spotkanie z ekspertami Agrifirm Polska, dotyczące aktualnej kondycji branży drobiarskiej oraz możliwości rozwoju produkcji w dobie pandemii COVID-19.

Testy pracowników sezonowych w systemie Drive Thru
Procedury zatrudnienia pracowników sezonowych z zagranicy zostały doprecyzowane. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, pracownik zatrudniony w rolnictwie, który jest ubezpieczony w KRUS, może wykonać wymagany test na koronowirusa w systemie Drive Thru.

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży
W okresie wakacyjnym możliwe będzie organizowanie obozów, kolonii i półkolonii na wsi przy zachowaniu szczególnych warunków bezpieczeństwa sanitarnego. Główny Inspektor Sanitarny wydal w tej sprawie wytyczne.

AKCJE

Program autocertyfikacji obiektów noclegowych
Inicjatywa Polskiej Organizacji Turystycznej ma na celu budowanie zaufania gości do krajowych obiektów noclegowych i działających w ich obrębie lokali gastronomicznych poprzez certyfikat „Obiekt bezpieczny higienicznie" gwarantujący wypełnienie reżimu sanitarnego w czasie epidemii zgodnie wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Konkurs „Kuma kumie pomóc umie!"
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił konkurs fotograficzny pn. „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie". Celem konkursu jest udokumentowanie wzajemnej pomocy na obszarach wiejskich w czasie pandemii.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009