- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Lektura na weekend - Poradnik antykryzysowy dla obszarów wiejskich
Zachęcamy do lektury Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich, w którym pomagamy mieszkańcom wsi w dostępie do bieżących informacji o ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i innych środkach łagodzących skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.
Nasz wywrócony do góry nogami przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 świat zaczyna powoli wracać na swoje normalne tory. Wychodzimy z izolacji, by w naszym codziennym życiu znów cieszyć się swobodą przebywania w publicznej przestrzeni, dostępem do usług i uczestnictwem w kulturze.
Jednak kryzys społeczno-gospodarczy wywołany przez pandemię wciąż dotyka wiele środowisk i branż. Dlatego nie ustajemy w prowadzeniu Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich i publikowaniu informacji o kolejnych ułatwieniach prawnych, instrumentach wsparcia, inicjatywach pomocowych i innych środkach łagodzących skutki pandemii koronawirusa dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.
W przestrzeni prawnej pojawiły się korzystne rozwiązania dla rolników (dotkniętych dodatkowo skutkami suszy) związane z zatrudnieniem pracowników sezonowych z zagranicy. Dla producentów rolnych i przetwórstwa otwierają się kolejne rynki eksportowe, pozwalając na zbyt nadwyżek produktów rolno-spożywczych. Rodzinom rolniczym służą wydłużone zasiłki opiekuńcze i przedłużona ważność orzeczeń wydawanych przez KRUS oraz inicjatywy wspierające produkcję drobnego inwentarza na samozaopatrzenie.
REGULACJE
Preferencyjne kredyty obrotowe z gwarancją spłaty dla rolników
Banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego będą udzielały preferencyjnych kredytów obrotowych producentom rolnym i podmiotom prowadzącym przetwórstwo rolno-spożywcze w celu ograniczenia negatywnych skutków pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.
Czasowe zniesienie abonamentu RTV
W związku z panującym stanem epidemii koronawirusa, rząd wprowadził czasowe zniesienie obowiązkowego abonamentu RTV. Ze zwolnienia mogą skorzystać usługodawcy, którzy w prowadzonej działalności korzystają z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych oraz uiszczają abonament za radioodbiornik lub telewizor, np. usługodawcy z branży gastronomicznej, hotelarskiej czy fryzjerskiej.
Eksport mleka i produktów mlecznych do Japonii
W dniu 18 maja 2020 r. Główny Inspektorat Weterynarii otrzymał informację o zaakceptowaniu przez stronę japońską nowego wzoru świadectwa weterynaryjnego dla surowego mleka i produktów mlecznych pozyskanych od zwierząt parzystokopytnych eksportowanych do Japonii z Polski.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 14 czerwca 2020
Do 14 czerwca br. wydłużony został dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców i opiekunów. Zasiłek przysługuje również tym rodzicom, którzy mimo otwarcia żłobka czy przedszkola nie zdecydują się posłać dziecka do placówki.
Przedłużona ważność orzeczeń wydawanych przez KRUS
Orzeczenia wydawane przez KRUS, których ważność kończy się w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii albo 30 dni po ich odwołaniu zostają automatycznie przedłużone na okres 3 miesięcy od dnia upływu terminu ważności.
REKOMENDACJE
Wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych
Nowe procedury pozwalają pracownikom zza granicy odbycie 14-dniowej kwarantanny w warunkach gospodarstwa, z możliwością bezpiecznego wykonywania pracy i pobytu.
Wytyczne dla campingów
Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Polską Federacją Campingu i Caravaningu opracowały wytyczne dotyczące funkcjonowania campingów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce.
Wideokonferencje dla przedsiębiorców
Od 25 maja rozpoczął się cykl wideokonferencji dla przedsiębiorców organizowanych przez Ministerstwo Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Wideokonferencje i e-learningi dotyczące Platformy Żywnościowej
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wznawia cykl bezpłatnych spotkań informacyjnych dotyczących funkcjonowania Platformy Żywnościowej, elektronicznego narzędzia umożliwiającego giełdowy obrót towarami rolno-spożywczymi. Platforma może mieć szczególne znaczenie w czasie trwającej pandemii COVID-19 .
AKCJE
Bezpłatne testy na koronawirusa dla pracowników sezonowych z zagranicy
Każdy obcokrajowiec, który przyjedzie do Polski do pracy sezonowej przy zbiorach przejdzie test na koronawirusa.
Inicjatywa „Tradycyjna Gęsina Wiejska"
Celem inicjatywy realizowanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest upowszechnianie przyzagrodowego chowu gęsi i wytwarzania produktów z gęsiny.
Program Działaj Lokalnie wesprze walkę z epidemią koronawirusa
Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogą ubiegać się o granty w ramach Programu Działaj Lokalnie. Priorytetem w tym roku jest przeciwdziałanie skutkom wystąpienia COVID-19