- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Poradnik antykryzysowy dla obszarów wiejskich
Zachęcamy do bieżącego zaglądania do Poradnika antykryzysowego dla obszarów wiejskich, w którym pomagamy mieszkańcom wsi odnaleźć się w nowej rzeczywistości wskazując ułatwienia prawne, instrumenty wsparcia, inicjatywy pomocowe i inne środki łagodzące skutki pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 dla gospodarki wiejskiej i wiejskich gospodarstw domowych.
W mijającym tygodniu wkroczyliśmy w III etap stopniowego odmrażania gospodarki polskiej ze skutków epidemii koronawirusa.
Oczekiwane przez wszystkich luzowanie obostrzeń to kolejne wyzwania dla podmiotów, które ponownie uruchamiają swoje usługi, by w warunkach stanu epidemii zachować odpowiedni reżim sanitarny w kontaktach z klientami. Odpowiedzialność za wzajemne bezpieczeństwo spoczywa także na klientach i ich dyscyplinie w trzymaniu, często uciążliwych rygorów.
Dziś szczególnie polecamy wytyczne i zalecenia dla poszczególnych branż gospodarki i dziedzin życia.Nie stanowiąc prawa, wskazują one jak maksymalnie bezpiecznie funkcjonować w nowych warunkach gospodarczo-społecznych. Dodając do nich zdrowy rozsądek, wzajemną wyrozumiałość i szacunek mamy szanse lepiej przetrwać trudny czas i łatwiej wyjść z kryzysu.
REGULACJE
Zawieszenie wymagań dotyczących środków ochrony roślin
Tarcza Antykryzysowa 2.0 odroczyła obowiązki w zakresie uprawnień do obrotu i stosowania środków ochrony roślin oraz wymagań dla podmiotów profesjonalnych. Osoby wprowadzające do obrotu lub stosujące środki ochrony roślin oraz prowadzące doradztwo w tym zakresie mają obowiązek nabyć lub uzupełnić kwalifikacje w okresie 30 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Badania lekarskie i szkolenia BHP w dobie koronawirusa
W związku z zagrożeniem związanym z COVID-19 wprowadzono przepisy szczególne dotyczące zatrudniania pracowników i badań okresowych. Zmiany obowiązują w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich pracowników oraz szkoleń BHP.
Dopłaty obszarowe – nowy termin oświadczeń
Oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych złożonego w roku 2019 można składać do 8 czerwca 2020 roku w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nowy termin wynika z uchylenia zawieszenia biegu terminów wynikającego z przepisów ustawy COVID-19.
Przywrócenie możliwości eksportu mięsa wołowego do Serbii
W dniu 12 maja 2020 r. służby weterynaryjne Polski i Serbii zakończyły renegocjacje wzoru weterynaryjnego świadectwa zdrowia dla świeżego mięsa wołowego wywożonego do Republiki Serbii.
REKOMENDACJE
Wskazówki na kolejny etap odmrażania gospodarki
18 maja br. rozpoczął się kolejny etap odmrażania gospodarki, otwarte zostały salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz branża gastronomiczna. Ministerstwo Rozwoju, w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz przedstawicielami branż i ekspertami, przygotowało wytyczne, które określają, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć te usługi oraz z nich korzystać w okresie epidemii koronawirusa w Polsce.
Wytyczne GIS dla gastronomii w czasie epidemii SARS-CoV-2
Główny Inspektor Sanitarny wydał wytyczne przeciwepidemiczne w związku z możliwością ponownego uruchamiania od dnia 18 maja 2020 działalności usług gastronomicznych w kolejnym etapie znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.
Dekalog bezpiecznego turysty
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów Polska Organizacja Turystyczna w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowała wytyczne dla wybierających się w podróż w czasie trwającego stanu epidemii koronawirusa.
Zalecenia dla producentów zatrudniających cudzoziemców
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym wypracowało wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych. Wytyczne te są odpowiedzią na sytuację zagrożenia wirusem SARS COV-2 oraz potrzebę zapewnienia pracowników głównie przy zbiorach owoców miękkich
AKCJE
Wspierając lokalnych rolników Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uruchomił serwis internetowy Pomorskie eTargowisko pod adresem http://etargowisko.podr.pl/ . Swoje produkty w serwisie mogą wystawiać na sprzedaż rolnicy z terenu województwa pomorskiego zarejestrowani w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Opolski Bazarek Rolniczy
Wychodząc naprzeciw potrzebom producentów rolnych oraz konsumentów Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wprowadził sprzedaż bezpośrednią od rolnika w serwisie internetowym www.bazarekrolniczy.pl.