- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Zaplanuj urlop na wsi! Pomóż agroturystyce
Agroturystyka jest jedną z form turystyki wiejskiej - rozwija się w oparciu o pobyty u rodzin wiejskich prowadzących gospodarstwa rolne oraz zróżnicowane możliwości rekreacji w oparciu o zasoby gospodarstw chłopskich i specyficzne walory obszarów rolniczych. Poprzez unikalne połączenie rolnictwa z turystyką, agroturystyka skutecznie konkuruje z bogactwem ofert wypoczynku dostępnych na rynku turystycznym.
Niestety dużo się mówi o kryzysie w branży hotelarskiej i turystycznej, a niewiele o kilkunastu tysiącach gospodarstw agroturystycznych, które z dnia na dzień straciły możliwość goszczenia turystów. Wiele gospodarstw agroturystycznych ma problemy finansowe lub wręcz stanęła na skraju przepaści finansowej. Przypomnijmy, że prowadzenie obiektów noclegowych turystycznych oraz miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, do których wlicza się również kwatery dla gości, gospodarstwa agroturystyczne jest zakazane na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020r. aż do odwołania.
Aleksandra Klonowska – Szałek z portalu Slowhop promującego gospodarstwa agroturystyczne, w jednym z wywiadów stwierdziła: Pojawiające się doniesienia o przesunięciu bądź odwołaniu wakacji szkolnych skutkują brakiem jakichkolwiek rezerwacji na lato (…). Nie wiemy, co będzie. Nie jesteśmy w stanie do niczego się przygotować. I nie mamy wsparcia od władzy. Potrzebujemy kogoś, kto o nas powie – o ekoturystyce, a nie wielkich hotelach i touroperatorach. My skupiamy 500 takich miejsc, w całej Polsce jest ich kilkanaście tysięcy.
Turystyczna oferta polskiej wsi stanowi propozycję dla rodzin i osób starszych, pasjonatów ekologii, sportu i zdrowego żywienia – a więc bardzo szerokiego grona. W ramach sieci zagród edukacyjnych prezentowana jest bogata oferta dla dzieci i młodzieży. Do tego gospodarstwa kulinarne, winiarskie, artystyczne, zielarskie i wiele, wiele innych, a także wioski tematyczne, będące wytworem całych społeczności są miejscem przeżyć i doznań.
Wypoczynkowa oferta gospodarstw agroturystycznych obejmuje dość często różnego rodzaju dodatkowe usługi i zajęcia rekreacyjne i kulturalne. Charakteryzuje się ona kompleksowością i zróżnicowaniem, dzięki czemu turyści mogą aktywnie korzystać z wielu atrakcji o przeróżnej tematyce i uwalniać swoją kreatywność, realizować pasje i hobby (jazda konna, wędkowanie, zbieranie runa leśnego, warsztaty rękodzielnicze i kulinarne, oferta edukacyjna, zwiedzanie okolicznych atrakcji czy uczestniczenie w różnego rodzaju imprezach lokalnych)
Jak można wesprzeć agroturystykę?
Nie odwołuj, zmień termin! Właściciele gospodarstw agroturystycznych (i innych obiektów turystycznych) apelują do turystów, by ci nie odkładali urlopów oraz nie wycofywali zaliczek, bo mogą wykorzystywać je w późniejszym okresie.
Można też już dziś zaplanować tegoroczny urlop w jednym z gospodarstw agroturystycznych. Pomocna w tym może być aplikacja mobilna „Agroturystyka. Wieś polska zaprasza”.
Dziś o tym ,gdzie na polskiej wsi można znaleźć nocleg, ciekawe miejsce czy dobrze zjeść można dowiedzieć się już za pośrednictwem specjalnej aplikacji w smartfonie.
Aplikacja mobilna „Agroturystyka. Wieś polska zaprasza” to baza ponad 1000 gospodarstw agroturystycznych położonych w urokliwych zakątkach na terenie całej Polski. Korzystanie z aplikacji ułatwi zaawansowana w funkcjach wyszukiwarka, dzięki której można wyszukiwać obiekty w pobliżu według rodzaju obiektu, jego oceny oraz przedziału cenowego. Obiekty można filtrować także według dodatkowych kryteriów, jak możliwość przyjazdu ze zwierzętami, dostęp do internetu i wiele innych.
Każdy z obiektów posiada szczegółowe dane, m.in. zdjęcie, opis, dane kontaktowe oraz współrzędne geograficzne, dzięki którym z łatwością można go zlokalizować na mapie i wyznaczyć do niego trasę.
Aplikacja pełni też rolę przewodnika - pokaże ciekawe atrakcje turystyczne znajdujące się w pobliżu wybranego obiektu, wyznaczy do nich najkrótszą trasę dojazdu. Można dzięki niej także znaleźć informacje o ciekawych wydarzeniach odbywających się w okolicy.