- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Relacja z konferencji "Wyzwania środowiskowe w rolnictwie"
W dniach 06-07.11.2019 r. odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Wyzwania środowiskowe w rolnictwie”. Projekt realizowany jest w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Organizatorem wyjazdu było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.
W konferencji wzięło udział 100 osób , w tym rolnicy, doradcy rolniczy, naukowcy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, podmioty prywatne, organizacje pozarządowe.
Konferencja obejmowała dwa dni – pierwszy dzień wykładowy , drugiego dnia uczestnicy udali się do gospodarstwa rolnego.
Dzień 1
W środę 6 listopada uczestnicy wysłuchali wykładów, które dotyczyły realizacji dyrektyw prośrodowiskowych w sferze rolnictwa , wyzwań środowiskowych przyszłej WPR a także informacji na temat budowy efektywnego modelu optymalizacji nawożenia w perspektywie przyszłej WPR. Swoje wykłady wygłosili także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska na temat gospodarki odpadam- BDO. Przedstawiony był Kodeks Doradczy Dobrych Praktyk Rolniczych dotyczący ograniczenia emisji amoniaku oraz informacje na temat kontroli z zakresie ochrony środowiska realizowane w gospodarstwach rolnych. Podsumowano także dotychczasową działalność doradczą we wprowadzaniu programu azotanowego.
W konferencji wzięli udział zagraniczni goście , którzy wygłosili prezentacje na temat doświadczeń w zakresie wdrażania dyrektywy NEC w Irlandii oraz dobrych praktyk rolniczych w zakresie zrównoważonego nawożenia w Niemczech.
Spotkanie zakończyło się panelem dyskusyjnym, w którym wziął udział przedstawiciel świata nauki, doradztwa rolniczego oraz rolnik.
Dzień 2
Wizyta w gospodarstwie rolnym położonym w północnej części województwa mazowieckiego w miejscowości Ogródek. Gospodarstwo prowadzi hodowlę bydła mlecznego – ok 500 szt. Powierzchnia na jakiej gospodaruje rolnik to 360 ha , na których uprawiana jest kukurydza, trawy oraz mieszanki motylkowatych w trawami. Uczestnicy zapoznali się nowoczesną technologią utrzymywania bydła mlecznego. Pokazano specjalistyczne urządzenia do udoju oraz utrzymania dobrostanu zwierząt a także opowiedziano o metodach zagospodarowania odpadów odzwierzęcych.
Prezentacje prelegentów konferencji dostępne do pobrania: link
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”