- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
XIII posiedzenie grupy tematycznej do spraw podejścia LEADER
Grupa Tematyczna do spraw Podejścia LEADER 5 grudnia 2019 r. spotkała się już po raz trzynasty. Posiedzeniu, odbywającym się w gmachu MRiRW, przewodniczyła Pani Elżbieta Siemiątkowska – Dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zastępca Przewodniczącego GTL.
Na początku posiedzenia Pan Łukasz Tomczak, z-ca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w MRiRW, poruszył temat nowopowstałego Zespołu roboczego do spraw przygotowania proponowanego zakresu merytorycznego dla instrumentu terytorialnego RLKS i zaproponował rozszerzenie jego zakresu zadań o zagadnienia związane z przyszłością podejścia LEADER w nowej perspektywie finansowej oraz zwiększenie składu członkowskiego.
Następnie przedstawił zasady rozdysponowania dodatkowych środków w ramach działania LEADER objętego PROW 2014-2020. Zebranym Pan Dyrektor omówił również nowe podejście do ustalania dostępnych środków w ramach poddziałania 19.2 PROW 2014-2020 w kontekście kursu PLN/EUR.
Kolejno poruszono temat związany ze zmianami w zakresie poddziałania 19.3 PROW 2014-2020, który zaprezentowała Pani Beata Rodak, naczelnik Wydział Rozwoju Terytorialnego Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w MRiRW. Pani Naczelnik poinformowała, że w ramach prowadzonych zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dokładane są środki do projektów współpracy i limit się zwiększa z 5% do 10%. Jednocześnie przypomniała propozycje zmian wag punktowych kryteriów wyboru projektów współpracy, co powinno ułatwić przyjmowanie projektów do realizacji. Zwróciła uwagę na fakt, że obecnie nie ma już zagwarantowanych środków zapisanych w umowie ramowej na projekty współpracy dla wszystkich LGD (gwarancja upłynęła 31.12.2018 r.). Obecny budżet, pomimo zwiększenia, nie gwarantuje 100% pokrycia 5% środków na projekty współpracy dla każdej grupy.
W drugiej części posiedzenia Pan Piotr Sadłocha, nowy Prezes Polskiej Sieci LGD – Federacji Regionalnych Sieci LGD poinformował zebranych o podjęciu przez Zarząd Polskiej Sieci LGD uchwały dotyczącej zmiany przedstawicieli w GTL. Członkiem GTL zostaje Prezes Polskiej Sieci, a jego zastępcą Wiceprezes Polskiej Sieci. W związku z powyższym Piotr Sadłocha, nie będzie już pełnił funkcji przedstawiciela regionalnych sieci LGD województwa świętokrzyskiego w GTL.
Następnie Pan Paweł Krzeczunowicz Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Warszawie zaprezentował uczestnikom zmiany w Planie Operacyjnym KSOW na lata 2018-2019 w zakresie działania 4, po czym uczestnicy podjęli uchwałę nr 15 w sprawie zaopiniowania zmian w projekcie Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019 dla działania „Szkolenia i działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla Lokalnych Grup Działania, w tym zapewnienie pomocy technicznej w zakresie współpracy międzyterytorialnej i transnarodowej”.
W spotkaniu uczestniczył Podsekretarz Stanu w MRiRW Ryszard Zarudzki, który przedstawił efekty prac nad wieloletnimi ramami finansowymi na nowy okres programowania, prowadzącymi do wyrównania niedoboru środków finansowych w II filarze i zbliżenia się Polski do budżetu z 2014-2020.
W skutek tych działań, ma nastąpić pełna konwergencja, czyli wyrównanie do średniej unijnej. Żegnając się z członkami GTL przypomniał, że metoda LEADER/RLKS jest zapisana w dokumentach strategicznych oraz, że w samorządach będzie kontynuowany ten system wdrażana. Na zakończenie podkreślił, że resort przywiązuje dużą wagę, że LGD muszą przyjąć odpowiedzialność w zakresie proponowania rozwiązań, które mają wypływać z potrzeb LGD i dlatego metoda SWOT jest istotna. Członkowie GTL podziękowali Ministrowi za współpracę.
Pobierz dokumenty:
- Uchwała Nr 15 Grupy tematycznej ds. podejścia LEADER działającej przy Grupie Roboczej do spraw Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich z dnia 5 grudnia 2019 r. w sprawie zaopiniowania zmian w projekcie Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019 dla działania „Szkolenia i działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla Lokalnych Grup Działania, w tym zapewnienie pomocy technicznej w zakresie współpracy międzyterytorialnej i transnarodowej”- pobierz
- Prezentacja ”Zasady rozdysponowania dodatkowych środków w ramach działania LEADER objętego PROW 2014-2020” - pobierz
- Prezentacja „Nowe podejście do ustalania dostępnych środków w ramach poddziałania 19.2 PROW 2014-2020 w kontekście kursu PLNEUR” - pobierz