Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nauka Doradztwu Rolniczemu - spotkanie w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego

23.10.2019

W dniach 9-11 października 2019 r. miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu” organizowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie. Tematem przewodnim tego spotkania było „Przetwórstwo żywności na poziomie gospodarstwa rolnego”, a jego celem, podobnie jak wcześniejszych spotkań z tego cyklu, było pogłębienie wiedzy doradców oraz umożliwienie wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i implikacja najnowszych rozwiązań do praktyki rolniczej.

W pierwszym dniu spotkania uczestnicy gościli w siedzibie Instytutu, gdzie odbyły się wykłady, których tematem były główne kierunki badań dotyczących przetwórstwa żywności oraz zaprezentowanie uzyskiwanych wyników, osiągnięć i nowych rozwiązań. Przedstawiane przez ekspertów z Instytutu wykłady dotyczyły wszystkich najważniejszych surowców tj. mięsa, mleka, zbóż, warzyw i owoców oraz roślin oleistych.

Zgodnie z przyjętym programem, kolejne dwa dni były poświęcone na praktyczne zapoznanie się uczestników z tematyką przetwórstwa na poziomie gospodarstwa. W tym odwiedzono Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa przy CDR O/. Radom które istnieje i funkcjonuje od 2010 roku. Doradcy na miejscu zobaczyli linie technologiczne do przerobu na poziomie gospodarstwa owoców i warzyw, zbóż i mięsa oraz linią do produkcji sera. W ramach kolejnej wizyty uczestnicy odwiedzili mały zakład piekarniczy „Prosto z pieca”, gdzie na miejscu zapoznali się z technologią, wymaganiami oraz problemami związanymi z prowadzeniem tego typu działalności. Ostatnim punktem drugiego dnia spotkania była wizyta w gospodarstwie sadowniczo-przetwórczym Państwa Bankiewiczów z Komorowa, prowadzących produkcję i przetwórstwo jabłek. Ostatniego dnia spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z także z praktyczni aspektami przetwórstwa mięsa na poziomie gospodarstwa rolnego.

Zarówno wykłady jak i część praktyczna tworzyły spójną całość pozwalającą bardzo szeroko i kompleksowo spojrzeć na problematykę przetwórstwa żywności na poziomie gospodarstwa, a bogata wiedza praktyczna z tego zakresu pozwoli doradcom przekazać najnowsze informacje bezpośrednio zainteresowanym producentom rolnym.


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009