- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
„Krótki łańcuch dostaw i RHD jako determinanty rozwoju lokalnego rolnictwa” - podsumowanie projektu
W Centrum Technologii Przetwórstwa Rolno-Spożywczego w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (PODR) przeprowadzono cykl warsztatów z zakresu przetwórstwa mleka, mięsa i owoców. Warsztaty odbyły się w ramach projektu Krótki łańcuch dostaw i RHD jako determinanty rozwoju lokalnego rolnictwa realizowanego przez PODR. Łącznie przeszkolonych zostało 150 osób z czterech województw: podlaskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie.
W bloku przetwórstwa mleka uczestnicy zapoznali się z technologią produkcji serów, obejmującą wszystkie etapy powstawania sera podpuszczkowego. Instruktorzy omówili procesy zachodzące przy powstawianiu skrzepu, przy jego prasowaniu, soleniu oraz przy dojrzewaniu.
Dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników cieszył się blok warsztatowy z przetwórstwa mięsa na więdliny. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem jaki jest potrzebny do profesjonalnego wytworzenia wyrobów wędliniarskich, jak i wypróbowania go w praktyce.
Uczestnicy ostatnich warsztatów zapoznali się z technologiami przetwarzania owoców (jabłek) na soki. Najważniejszym punktem tych zajęć było zapoznanie się z linią technologiczną służącą do tego typu przetwórstwa. Można było przyjrzeć się jakie procesy są najistotniejsze w wytworzeniu soku, tak aby był on świeżym i trwałym produktem.
W podsumowaniu warsztatów akcentowano znaczenie rolniczego handlu detalicznego (RHD) oraz MLO – marginalnej, lokalnej, ograniczonej działalności w dywersyfikowaniu uzyskiwanych dochodów z gospodarstwa.
Posumowanie projektu odbyło się 25 września 2019 r. na konferencji zorganizowanej w Wysokim Mazowieckim. Zakres tematyczny konferencji obejmował zagadnienia prawne związane z przetwórstwem rolno-spożywczym i bezpieczeństwem żywności. Część konferencji poświęcono na identyfikowalność i autentyczność surowca oraz etykę w przetwórstwie żywności. Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyło się przetwórstwo produktów pochodzących ze zbioru w lasach, łąkach i z ogrodów. W ramach konferencji przedstawiono również zagadnienia związane ze sprzedażą wytworzonego produktu, kanałami dystrybucji oraz wykorzystaniem możliwości marketingowych w oparciu o social media.
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”