Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Stan prac nad planem strategicznym WPR na lata 2021-2027 - relacja z konferencji

27.09.2019

– Bardzo się cieszę, że Komisja Europejska proponuje większą autonomię krajom członkowskim w kreowaniu przyszłości swoich wsi i rolnictwa. To jest poważne wyzwanie, to jest odpowiedzialność, ale my tej odpowiedzialności się nie boimy. Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce przyjąć pełną odpowiedzialność za polskie obszary wiejskie i polskie rolnictwo – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski otwierając konferencję pt. „Stan prac nad planem strategicznym WPR na lata 2021-2027”.

Konferencja rozpoczęła cykl spotkań mających na celu skonsultowanie i poinformowanie przyszłych beneficjentów oraz osób, które interesują się programowaniem polityki rolnej i polityki rozwoju obszarów wiejskich, pełniących funkcje w organizacjach społecznych, związkach zawodowych, administracji na temat postępów prac nad Planem.

Minister zwrócił uwagę, że nasze priorytety dotyczą zapewnienia dochodowości gospodarstwom rolnym, stworzenia atrakcyjnych warunków do życia i pracy na wsi.

– Szczególnie zależy nam na zatrzymaniu młodych ludzi na obszarach wiejskich. W nowym programie WPR chcemy wspierać zrównoważony rozwój rolnictwa przy wykorzystaniu osiągnięć nauki, zachowując w dobrym stanie zasoby naturalne, takie jak gleba i woda. Chcemy to czynić z myślą o nowych pokoleniach podkreślił minister Ardanowski.

Uczestniczący w konferencji podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki zaznaczył, że Wspólna Polityka Rolna podlega cyklicznym zmianom. Główna zmiana w przyszłym okresie to nowy sposób wdrażania polityki rolnej. Nowy dokument programowy włączy do programowania oba filary WPR. Inne nowe elementy to duży nacisk na wiedzę i cyfryzację w celu modernizacji rolnictwa, a także na produkcję zrównoważoną, chroniącą środowisko i klimat, wytwarzającą żywność zdrową i wysokiej jakości.

Minister Zarudzki poprosił uczestników o wyrażanie opinii i własnych propozycji do prezentowanych tematów oraz zaprosił wszystkich obecnych do aktywnej dyskusji.

W dalszej części konferencji przedstawione zostały tematy dotyczące stanu prac nad projektowaniem przyszłej polityki rolnej. Uczestnicy zostali zaproszeni do dyskusji w czterech obszarach:

  • Wspierania dochodów i opłacalności produkcji rolnej,
  • Poprawa konkurencyjności poprzez modernizacje i innowację,
  • Wspierania funkcji środowiskowych rolnictwa i adaptacja do zmian klimatu,
  • Wspieranie rozwoju wsi, w tym zmian pokoleniowych i rynek pracy 

W dyskusji zwrócono uwagę m. in. na konieczność utrzymania dotychczasowego poziomu budżetu, który jest niezbędny do finansowania nowych działań rolnictwa na rzecz społeczeństwa. Dyskutanci podkreślali potrzebę poprawy infrastruktury obszarów wiejskich. Zwracano uwagę na zmniejszające się zasoby wody na obszarach wiejskich. W części dotyczącej rolnictwa postulowano pozostawienie płatności powiązanych z produkcją, oraz potrzebę współpracy rolników na rzecz wzmocnienia ich pozycji w łańcuchu dostaw. Podkreślono, że rolnictwo powinno uwzględniać oczekiwania konsumentów w zakresie żywności wysokiej jakości. 

Materiały do pobrania ma stronie MRiRW


Źródło: MRiRW


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009