- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Lektura na weekend! "Aronia… Na zdrowie! Najkrótsza droga z krzewu na stół "
Aronią interesuje się medycyna i dietetyka. Wynika to z poszukiwania efektywnych antyoksydantów, czyli substancji likwidujących wolne rodniki. Większość chorób cywilizacyjnych to choroby, w których patologii uczestniczą wolne rodniki. To takie choroby jak miażdżyca, choroby serca i układu krążenia, choroba Alzheimera, Parkinsona czy starcza demencja. Aby im skutecznie zapobiegać, trzeba z pożywieniem dostarczać antyoksydantów - trzeba jeść warzywa i owoce. To właśnie ich składniki pomagają zachować zdrowie przez długie lata. Nadzieją w walce z chorobami serca i układu krążenia jest aronia. Dlaczego? Otóż z powodu wyjątkowo dużej zawartości związków polifenolowych o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Owoce aronii mają różne typy związków polifenolowych: antocyjany, katechiny i kwasy fenolowe, w tym chlorogenowy. Owoce aronii zawierają 10-20 g polifenoli w 1 kg, a zawartość antocyjanów sięga 3-8 g/kg. Szczególnie cenne są antocyjany, ciemno czerwone barwniki, które występują w ciemnych winogronach i czerwonym winie, czarnych jagodach, czarnych porzeczkach i wielu innych owocach. Wykonano setki badań naukowych, w których badano związki chemiczne występujące w owocach aronii, prowadzono je na hodowlach komórek, zwierzętach doświadczalnych, jak i na ludziach. W miarę coraz lepszego poznawania właściwości owoców narasta zainteresowanie świata nauki aronią. Każdemu można polecić dietę bogatą w przetwory aroniowe!
Mamy największe na świecie uprawy aronii czarnoowocowej. Corocznie w zbieramy 40-50 tys. ton owoców. Wyhodowano polską odmianę aronii (Aronia melanocarpa, odmiana Nero-Eggert, czasem nazywana „Galicjanką”) przeznaczoną do zakładania plantacji towarowych. Dzięki 40-letniej selekcji sadzonki te gwarantują bardzo wysokie plony i możliwość mechanicznego zbioru owoców. Aronia jest rośliną proekologiczną. Zazwyczaj nie wymaga oprysków przeciw szkodnikom czy chorobom, więc owoce nie zawierają śladów pestycydów, nie akumulują toksycznych pierwiastków. Wysokiej jakości owoce są w większości przerabiane na sok w kilku dużych zakładach przetwórczych, skąd koncentrat soku jest wysyłany w świat. Produkuje się z nich również dżemy, konfitury, syropy, herbatki owocowe i świetne wino aroniowe. Jednak nie doceniamy zalet aronii i pro-zdrowotnego działania owoców.
W publikacji zawarto ogólne informacje o wartościach prozdrowotnych aronii, przykładowe przepisy na wyroby aroniowe i dania z aronią, opis zagadnienia krótki łańcuch dostaw produktów spożywczych. Broszura zawiera również dane teleadresowe plantacji aronii z terenu woj. łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego oraz ofertę produktów aroniowych wraz z danymi teleadresowymi producentów z terenu woj. łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego.
Więcej informacji o projekcie - zobacz
„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”