- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Nowe publikacje ENRD dostępne już w języku angielskim
Najnowsza edycja magazynu Rural Connections poświęcona została głównie konferencji NetworX, która odbyła się w dniach 11-12 kwietnia 2019 roku w Brukseli. Spotkanie zgromadziło społeczność sieci rozwoju obszarów wiejskich w Europie w obecnym okresie programowania. Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział do zebranych, że reprezentują „pozytywny program dla Europy. Wy jesteście naszą przyszłością”. W kilku artykułach poruszono zagadnienia omawiane podczas spotkania sieciowego m.in.:
- podsumowano kluczowe kwestie wypracowane przez uczestników biorących udział w sześciu sesjach tematycznych dotyczących różnych obszarów sieciowania na wsi takich jak: rola sieciowania w polityce obszarów wiejskich, budowanie sieci, tworzenie sieci dla innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, sieciowanie z LEADERem / RLKS, promowanie efektywnego angażowania interesariuszy w sieci, oraz sieciowanie a ewaluacja.
- opisano 6 projektów finansowanych z PROW na lata 2014-2020 nagrodzonych w konkursie Rural Inspiration Awards, zorganizowanym po raz pierwszy przez Europejską Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Ponadto w publikacji można przeczytać o pozytywnym wpływie społeczności na obszary wiejskie w sekcji „Perspektywy obszarów wiejskich”, w tym przykłady komunikacji społecznej i cyfrowej - z Irlandii i na poziomie europejskim – oraz projekty współpracy międzynarodowej w sektorze turystycznym ukierunkowane na nowego rodzaju turystykę jak również raport opisujący pozytywny wpływ WPR na rozwój obszarów wiejskich w Polsce.
Biuletyn przedstawia również bieżące prace tematyczne ENRD dotyczące inteligentnych wiosek i biogospodarki oraz sprawozdanie na temat nowych usług w zakresie kredytów wiejskich.
Z kolei druga broszura dotycząca projektów EFRROW pt. Youth and generational renewal przedstawia dwanaście przykładów, które pokazują, w jaki sposób polityka rozwoju obszarów wiejskich pomaga uczynić obszary wiejskie bardziej atrakcyjnymi miejscami dla młodych ludzi do życia i pracy, w rolnictwie i poza nim. Młodzież na obszarach wiejskich, w szczególności młodzi rolnicy, zwiększają żywotność obszarów wiejskich i torują drogę do silniejszych łańcuchów wartości i dobrobytu na obszarach wiejskich. Odnowa pokoleniowa jest jednym z warunków wstępnych poprawy konkurencyjności sektora rolnego w dłuższej perspektywie i zrównoważonej produkcji żywności w Europie.
Zachęcamy do lektury.
Tłumaczenia na język polski obu publikacji ukażą się niebawem na stronie ENRD.
W celu ułatwienia bieżącego dostępu do wydawanych publikacji Europejska Sieć stworzyła nowe narzędzie w zakładce SUBSCRIBE na portalu ENRD https://enrd.ec.europa.eu/ umożliwiające subskrypcję swoich wydań publikacji w różnych formatach i językach. Zapraszamy do prenumeraty.