- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Dlaczego warto odwiedzić stronę FARNET?
FARNET źródłem użytecznych informacji także dla LGD
Lokalne Grupy Działania (LGD) osiągnęły półmetek swoich działań w obecnej perspektywie finansowej. Znaczna część środków została już alokowana. Trwają prace mające umożliwić sprawne wydatkowanie pozostałych. A co zrobić, by zostały one wydane nie tylko sprawnie, ale też jak najefektywniej? Można się spodziewać, że środki w przyszłym okresie nie będą tak duże jak teraz, dlatego warto zadbać aby te obecne fundusze przez kolejne lata „pracowały” jak najlepiej dla lokalnych społeczności. Jak to zrobić - w sytuacji ogromu pracy, niewielkich kadrowo biur, częstej dominacji procedur (bardziej lub mniej zasadnych) nad pracą z beneficjentami?
Jedna z odpowiedzi brzmi: wykorzystać wiedzę i doświadczenia innych, niejednokrotnie bardziej zaawansowanych w danej dziedzinie. Temu celowi służy ta, dobrze znana wielu LGD strona internetowa KSOW. Jednak warto czasem spojrzeć szerzej – dlatego należy zwrócić uwagę na inną stronę, mogącą być bardzo dobrym źródłem wiedzy: www.farnet.eu Jest ona dobrze znana lokalnym grupom korzystającym ze środków PO Rybactwo i Morze.
FARNET to akronim „European Fisheries Areas Network” – czyli „Europejskiej Sieci Obszarów Rybackich”, sieci podmiotów wdrażających RLKS w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Umożliwia ona współpracę lokalnych grup rybackich (LGR), instytucji zarządzających, wdrażających, mieszkańców i ekspertów z wszystkich krajów UE. Wiele LGR to jednocześnie lokalne grupy działania, gdyż korzystają także z EFRROW.
Działania LGR i LGD często dotyczą tych samych problemów i mają taki sam cel zrównoważony rozwój lokalny. Dlatego strona FARNET, chociaż stworzona z myślą o LGR, zawiera mnóstwo informacji, które mogą być pomocne lokalnym grupom działania.
Nie jest celowym dokładne opisywanie jej zawartości, bardziej efektywne będzie odwiedzenie strony. Wspomnieć należy tylko, że zawiera ona m.in.:
- dobre praktyki – przykłady projektów zrealizowanych przez LGR w całej Europie (w zakładce „On the Ground”). Wiele z tych projektów dotyczy tworzenia wartości dodanej (np. poprzez produkty lokalne, sprzedaż bezpośrednią), różnicowania działalności (w tym turystyki), działań prośrodowiskowych czy społecznych, które mogą zainspirować wiele LGD;
- oferty LGR dotyczące współpracy i pomysły na współpracę (także w zakładce „On the Ground”);
- 16 edycji czasopisma FARNET Magazine, poruszającego aktualne kwestie i tematy, które dotyczą nie tylko sektora rybackiego (np. lokalne innowacje a ryzyko, ochrona środowiska, zmiany klimatu, gospodarka obiegu zamkniętego, problem migrantów i uchodźców, pozyskanie młodych ludzi dla gospodarki rybackiej) – w zakładce „Library” ,
- 17 edycji tematycznych Przewodników FARNET, przedstawiających w bardzo przystępny sposób praktyczne rady dotyczące np. wspierania włączenia społecznego, gospodarki obiegu zamkniętego, osiągania rezultatów czy prowadzenia ewaluacji LSR. Pisane są co prawda z głównie z perspektywy obszarów rybackich (z wyjątkiem przewodnika dotyczącego ewaluacji, który z założenia dotyczy RLKS ze wszystkich funduszy), ale wiele porad może równie dobrze przydać się LGD (także w zakładce „Library” ).
Skorzystanie z zasobów informacji strony FARNET jest łatwiejsze przy przynajmniej minimalnym stopniu znajomości języka angielskiego. Wprawdzie nie udało się jeszcze całkowicie przetłumaczyć samej struktury strony i podstawowych informacji o sieci FARNET, ale zdecydowana większość materiałów jest tłumaczona na wiele języków, w tym na polski, np. wspomniane tematyczne przewodniki. Wersje polskie ma też niemało przykładów dobrych praktyk.
Najnowszy przewodnik, „Gospodarka cyrkularna na obszarach rybactwa i akwakultury”, omawia, bardzo aktualny i ciągle nowy temat gospodarki o obiegu zamkniętym, zwanej też cyrkularną. Chociaż temat jest prezentowany w kontekście sektora rybackiego, to wiele prezentowanych rozwiązań dotyczy tego, jak LGR (a także LGD) mogą w praktyce inicjować i wspierać tego typu działania na swoim obszarze. Świadczą o tym tytuły poszczególnych części, np.: „Gospodarka cyrkularna w praktyce”: „Analiza potencjału rozwoju gospodarki cyrkularnej na obszarze LGR”, „Podnoszenie świadomości w celu zmiany poglądów i zachowań”, „Pobudzanie pomysłów i przedsiębiorczości”, „Budowanie partnerstwa i symbiozy przemysłowej” czy „Adaptacja modelu biznesowego i przyciągnięcie inwestorów”.
Osoby bez bariery językowej zachęcamy do lektury materiałów z ostatniego seminarium FARNET w Bantry (Irlandia), poświęconego tematowi inteligentnych obszarów przybrzeżnych. Niech czytelników z obszarów wiejskich nie zniechęci odniesienie do wybrzeży – większość wniosków i pomysłów jak najbardziej da się zastosować na obszarach objętych działaniami LGD. A temat „inteligentnych wsi” będzie bardzo znaczący w kolejnej perspektywie finansowej. Warto się przygotować! W niedługim czasie na stronie pojawi się także kolejny przewodnik FARNET poświęcony tematyce inteligentnych obszarów, również w tłumaczeniu polskim.
To oczywiście nie wszystkie interesujące dla LGD wątki ze strony FARNET. Zachęcamy do samodzielnej lektury!
Artykuł przygotował pan Ireneusz Kamiński – Ekspert regionalny FARNET Support Unit; członek Grupy tematycznej ds. podejścia LEADER