- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Nauka Doradztwu Rolniczemu - spotkanie w Pawłowicach
W dniach 5-7 czerwca 2019 r. w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki – PIB w Pawłowicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu”. Spotkanie, którego tematem przewodnim było zarządzanie stadem bydła mlecznego zorganizowane zostało przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Instytutem Zootechniki-PIB w Balicach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Tym razem doradcy rolniczy zaproszeni zostali do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Pawłowicach koło Leszna, w którym znajduje się nowoczesna obora dla bydła mlecznego wyposażona w systemy i urządzenia umożliwiające pełne zarządzanie stadem. Doradcy zapoznali się z funkcjonowaniem Zakładu, zwiedzili budynki inwentarskie oraz pomieszczenia do udoju i miejsca składowania pasz.
W trakcie pobytu w Zakładzie odbyły się wykłady z zakresu żywienia bydła mlecznego, zdrowotności zwierząt, opłacalności produkcji oraz prawidłowego sterowania rozrodem stada. W następnym dniu doradcy wizytowali nowoczesną farmę bydła mlecznego w Zakładzie Rolnym Niechłód należącym do Skarbu Państwa. Gospodarstwo to utrzymuje prawie 400 krów uzyskując średnią roczną produkcję ponad 12 tysięcy litrów mleka od krowy, udój jest w pełni zautomatyzowany i wykonywany przez kilka robotów udojowych.
W ostatnim dniu spotkania, doradcy odwiedzili gospodarstwo rolne w Drzewcach. Na fermie znajduje się nowoczesna obora dla 240 krów o wydajnościach ok. 14 tysięcy litrów mleka rocznie. Gospodarstwo posiada 32. stanowiskową karuzelę udojową, samojezdny wóz paszowy oraz automatyczne zgarniacze obornika.
Spotkanie, na którym doradcy mieli okazję wysłuchać wykładów ekspertów oraz poznać funkcjonowanie nowoczesnych technologii w utrzymaniu bydła mlecznego oraz systemy zarządzania stadem w gospodarstwach rolnych, należy zaliczyć do bardzo udanych.