Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Relacja z seminarium „Cooper’Act European Seminar on LEADER cooperation”

21.05.2019

W dniach 29-30 kwietnia 2019 r. w Lille (Francja) odbyło się seminarium dotyczące współpracy pod nazwą „Cooper’Act European Seminar on LEADER cooperation”, w którym wzięła udział trzyosobowa delegacja z Polski w składzie: Agnieszka Kaszycki – LGD Spisz Podhale, Krzysztof Kwatera – pełnomocnik zarządu Polskiej sieci LGD ds. współpracy, Janusz Bartczak – prezes Polskiej sieci LGD. 

Seminarium zostało zrganizowane przez Francuską Sieć Leader i Zarząd Regionu Hauts-de France, wzięło w nim udział 160 przedstawicieli LGD z 14 krajów europejskich. Otwarcia dokonał Thibault Guignard, Prezydent Leader France i Nicolas Lebas, Wiceprezydent Regionu Hauts-de-France. W wypowiedziach podkreślali ważność dla reprezentantów środowiska wiejskiego współpracy poprzez wprowadzanie nowych pomysłów i rozwiązań. Wiceprezydent przybliżył również region Hauts-de France: z sześciomilionowej populacji 43% ludności ma poniżej 25 lat, w regionie jest 420 tys. studentów, 300 tys. przedsiębiorstw i 27 tys. gospodarstw rolnych, 28% ludności jest objęte podejściem Leader.

Kolejny punkt to plenarna sesja poświęcona współpracy transnarodowej LEADER z udziałem:

  • Karine Gloanec-Maurin – członek Parlamentu Europejskiego
  • Dominique Riquet – członek Parlamentu Europejskiego
  • Francois Decoster – przewodniczący francuskiej delegacji w Komitecie Regionów
  • Philippe Laurent – Prezydent Francuskiego Związku Zarządów Gmin i Regionów
  • Alexandra Catalao – Dyrekcja Generalna Rolnictwo, Komisja Europejska
  • Marion Eckardt – wiceprezydent ELARD
  • Johanna Pacevicius – przedstawicielka Europejskiego Zarządu Regionów (AER)

Uczestnicy panelu w swoich wypowiedziach zwracali uwagę na znaczenie współpracy, głównie międzynarodowej, dla podejścia Leader. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego wprost twierdzili, że dla polityków polityka rolna to to samo co polityka wiejska. Wskazano na brak współpracy na linii miasto-wieś. Na koniec przedstawiciel Francji zaapelował o większe zaangażowanie LGD w projekty współpracy transnarodowej, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że Francja nie wyda 5% na projekty współpracy i straci część funduszy.

Następnie odbyły się warsztaty tematyczne dotyczące współpracy, podkreślano, że rozpoczęcie współpracy – szczególnie tej międzynarodowej – wymaga dobrej metodologicznej podstawy. Warsztaty miały za zadanie dać niezbędną wiedzę uczestnikom jak przeprowadzić projekt współpracy, w szczególności międzynarodowej. W tym celu, w zależności od stopnia zaawansowania wiedzy, uczestników podzielono na trzy grupy tematyczne:

  • podstawy współpracy,
  • włączenie się w już istniejący projekt,
  • przeprowadzenie projektu współpracy z europejskim partnerem.

Warsztaty były dedykowane dla francuskich LGD aby zapoczątkować współpracę francuskich regionów z regionami pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Pozwoliły na lepsze zrozumienie funkcjonowania współpracy w różnych europejskich państwach z zachowaniem różnic charakterystycznych dla danego kraju.

Prezentacje w języku francuskim wprowadzające do tematu: Współpraca i cykl projektowy, Tworzenie projektu współpracy z europejskim partnerem, Dołączanie do projektu w trakcie jego realizacji.

W kolejnej części reprezentanci poszczególnych krajów: Austrii, Belgii (Walonia), Bułgarii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii (Katalonia), Szwecji, Węgier, Włoch i Polski przedstawili informacje o wdrażaniu projektów współpracy w swoich krajach.

Na zdjęciu Krzysztof Kwatera podczas prezentacji

Metodyka prezentacji została narzucona przez organizatorów i obejmowała:

  • LGD w kraju 
  • stan zaangażowania podejścia Leader/RLKS
  • projekty współpracy w danym kraju
  • główne zasady wdrażania projektów współpracy w każdym kraju.

Ostatnim akcentem były praktyczne ćwiczenia ”speed dating” na których dochodziło do osobistych kontaktów między zainteresowanymi LGD. Podczas tych ćwiczeń przedstawiliśmy ofertę polskich LGD (których było cztery) i zebraliśmy oferty od europejskich LGD. W razie zainteresowania są dostępne w biurze Polskiej Sieci LGD. Z rozmów wynika, że duże opóźnienia we wdrażaniu projektów współpracy, a co za tym idzie duże zainteresowanie nawiązywaniem kontaktów, jest w Bułgarii, Francji oraz Węgrzech. Z drugiej strony w fazie końcowej realizacji projektów są Estonia, Finlandia i Katalonia. 

Na zdjęciu pan Janusz Bartczak podczas rozmów z jedną z francuskich LGD

Podczas seminarium organizatorzy zebrali 47 ofert współpracy z  Hiszpanii, Włoch, Bułgarii, Belgii, Estonii, Szwecji, Austrii, Polski i Francji. Oferty zostały zamieszczone na portalu KSOW w zakładce SZUKAM PARTNERA http://ksow.pl/szukam-partnera.html

Sprawozdanie przygotował Janusz Bartczak, Polska Sieć LGD – Federacja Regionalnych Sieci LGD. Tłumaczenia stosowanych przez prelegentów pojęć i tytułów projektów zostały dokonane przez autora notatki.

Do pobrania:

Notatka z seminarium

Prezentacje w języku francuskim wprowadzające do tematu: Współpraca i cykl projektowy, Tworzenie projektu współpracy z europejskim partnerem, Dołączanie do projektu w trakcie jego realizacji.

Informacje o wdrażaniu projektów współpracy w poszczególnych krajach:


Udział w wydarzeniu Pani Agnieszki Kaszyckiej, Pana Janusza Bartczaka oraz Pana Krzysztofa Kwatery został współfinansowany ze środków Jednostki Centralnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009