- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Horyzont 2020
- Od 2016 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi konsekwentne działania na rzecz zwiększania udziału polskich podmiotów w projektach z obszaru rolnictwa i biogospodarki, realizowanych w ramach Programu Horyzont 2020. Mamy na tym polu sukcesy - tymi słowami minister Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w MRiRW, otworzył konferencję pn. „Program Horyzont 2020 – badania i innowacje na rzecz rozwoju rolnictwa i biogospodarki”.
Konferencja, która odbyła się 28 marca br., była kolejną z cyklu pn. INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA DLA POLSKIEGO ROLNICTWA. Tym razem celem konferencji było upowszechnienie informacji o projektach B+R+I realizowanych ze środków Programu Horyzont 2020 oraz o możliwościach, jakie oferuje ten unijny program ramowy w zakresie prowadzenia międzynarodowych prac badawczo-rozwojowych. Spotkanie umożliwiło również wymianę wiedzy i doświadczeń, związanych z udziałem jednostek resortu rolnictwa w projektach Horyzont 2020, w celu pełniejszego wykorzystania potencjału programów ramowych UE dla rozwoju rolnictwa i biogospodarki w Polsce. Możliwości wsparcia polskich jednostek w ubieganiu się o środki z Programu Horyzont 2020 przedstawione zostały przez Krajowy Punkt Kontaktowy.
Podczas konferencji instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiły projekty w których uczestniczą, wskazując jednocześnie korzyści z ich realizacji. Dzięki współpracy w silnych, międzynarodowych konsorcjach badawczych, skupionych wokół istotnych dla rolnictwa i biogospodarki tematów, wzmacniany jest potencjał i pozycja naszych instytutów. Jednocześnie, rezultaty prac B+R prowadzonych w ramach projektów, mają – często bezpośrednie – przełożenie na praktykę gospodarczą, dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w takich obszarach jak bezpieczeństwo żywności, produkcja rolnicza, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii etc.
Konferencja była również okazją do przedstawienia roli i możliwości doradztwa rolniczego w projektach Programu Horyzont 2020. Informację w tym obszarze przedstawiło Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie, które bardzo aktywnie uczestniczy w projektach Horyzontu 2020.
Minister Zarudzki Podczas w swojej wypowiedzi podkreślił, konieczność większego zaangażowania w przygotowania do kolejnej perspektywy finansowej UE - „kolejny okres programowania w obszarze badań i innowacji w rolnictwie będzie dla nas bardzo ważny, w szczególności biorąc pod uwagę skalę przyszłych środków oraz wzrastającą rolę Systemu Wiedzy i Innowacji Rolniczych, tzw. AKIS, w kolejnej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej. Zależy nam więc, aby nadzorowane przez MRiRW jednostki jak najlepiej przygotowały się do uczestnictwa w kolejnym programie ramowym – programie Europa Horyzont.
Odpowiedzią na ten postulat była dyskusja panelowa, w której wzięli udział eksperci z Krajowego Punktu Kontaktowego, instytutów badawczych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego.
Konferencja była również okazją do wręczenia nagród i wyróżnień Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za wybitne krajowe osiągnięcia mające istotne znaczenie dla rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, których wdrożenie i upowszechnienie przyniosło wymierne efekty ekonomiczne i społeczne w 2018 roku.
Pobierz prezentacje:
- PAŃSTWOWY INSTYTUT WETERYNARYJNY PIB
- INSTYTUT EKONOMIKI ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ PIB
- INSTYTUT OGRODNICTWA w Skierniewicach - Zakład Hodowli Roślin Ogrodniczych
- INSTYTUT OCHRONY ROŚLIN PIB - Sensagri
- INSTYTUT TECHNOLOGICZNO – PRZYRODNICZY
- INSTYTUT UPRAWY NAWOŻENIA I GLEBOZNAWSTWA w Puławach
- INSTYTUT WŁÓKIEN NATURALNYCH I ROŚLIN ZIELARSKICH - Magic
- KRAJOWY PUNKT KONTAKTOWY PROGRAMÓW BADAWCZYCH UE
Udział polskich podmiotów w Programie Ramowym H2020 - pobierz
Nagrody za postęp w rolnictwie 2018 - pobierz