- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Relacja ze spotkania z jednostkami doradztwa rolniczego
W dniach 13 -14 grudnia 2018 r. w Warszawie odbyło się spotkanie kadry zarządzającej Centrum Doradztwa Rolniczego i 16 ośrodków doradztwa rolniczego. W spotkaniu wziął udział Pan Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Głównym celem spotkania było podsumowanie wyjazdu studyjnego do Irlandii i analiza rozwiązań obowiązujących w tym kraju, które mogłyby być zaimplementowane do polskiego systemu doradztwa rolniczego. Uczestnicy wyjazdu szczególnie podkreślali wzorowe powiązanie nauki i doradztwa rolniczego, zapewniające efektywny transfer wiedzy do praktyki rolniczej. Ścisłej współpracy instytutów badawczych i jednostek doradczych, oprócz funkcjonowania w ramach jednej instytucji TEAGASC, sprzyja system oceniania instytutów. Oprócz punktów za prowadzenie badań i artykuły w czasopismach naukowych, punktuje się działalność upowszechnieniową i udział w zadaniach na rzecz współpracy z praktyką rolniczą. Interesującą praktyką jest nałożenie na doradców rolniczych obowiązku udziału w szkoleniach specjalistycznych w ciągu roku w zaplanowanym wcześniej wymiarze (najczęściej 5 dni). Zainteresowanie uczestników wzbudziło także stosowanie doradztwa grupowego jako podstawowej metody pracy. Na podkreślenie zasługuje fakt, że rolnicy za pracę w ramach grupy otrzymują niewielką gratyfikację.
W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele następujących departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Spraw Społecznych i Oświaty oraz Hodowli i Ochrony Roślin, informując o bieżących zadaniach, w które powinni włączyć się również pracownicy ODR.
Pan prof. dr hab. Edward Gacek, Dyrektor COBORU zaprezentował inicjatywę białkową COBORU, w tym wyniki doświadczeń z odmianami soi, a Pani Nina Dobrzyńska – Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin przekazała dodatkowe informacje, dotyczące inicjatywy białkowej.
Ponadto, przedstawiciel Instytutu Badań Edukacyjnych przekazał informacje na temat Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji z uwzględnieniem Polskiej Ramy Kwalifikacji, przedstawiciele Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - informacje na temat możliwości udostępnienia oprogramowania do elektronicznego zarządzania dokumentacją w jednostce (EZD).