- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
Program GOSPOSTRATEG – innowacje na rzecz Planu dla Wsi
W dniu 28 listopada 2018r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się kolejna konferencja z cyklu INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA DLA POLSKIEGO ROLNICTWA. Tym razem celem konferencji była prezentacja projektów B+R, wybranych do finansowania w I konkursie otwartym w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych pn. „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków - GOSPOSTRATEG”, w których w roli lidera lub członka konsorcjum uczestniczą instytucje resortu rolnictwa. Podczas konferencji, w której uczestniczyli przedstawiciele praktyki rolniczej, doradztwa, nauki, otoczenia gospodarczego i administracji, zaprezentowanych zostało osiem projektów Programu GOSPOSTRATEG, realizowanych z udziałem instytucji resortu rolnictwa.
Otwierając konferencję, podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki zwrócił uwagę, że Program GOSPOSTRATEG, wdrażany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jest ukierunkowany na wyzwania rozwojowe wskazane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), a jego głównym założeniem jest wykorzystanie rezultatów badań na rzecz kształtowania krajowych i regionalnych polityk rozwojowych. Projekty z udziałem jednostek resortu rolnictwa, finansowane ze środków tego Programu, są dużym wsparciem w realizacji założeń Strategii, i wpisują się bezpośrednio priorytety Planu dla Wsi.
Minister Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że ideą programu Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest wyjście z pułapek rozwojowych, w tym pułapki przeciętnego produktu - Polska powinna wytwarzać takie produkty, w których możemy uzyskiwać przewagi i które mogą poszukiwane na świecie.
– Jak wykorzystać liczący się sektor naukowy, który posiadamy? Jak spożytkować nowe technologie? Jak przyspieszyć wdrożenia? Jak produkować żywność chętnie kupowaną przez innych, a nie tylko jakąkolwiek? – to pytania na które musimy szukać odpowiedzi wspólnie z naukowcami i producentami – powiedział Minister Ardanowski.
– Chcę wprowadzić zmiany w sposobie zadaniowania prac naukowych, w taki sposób, aby odpowiadały one tempu zmian zachodzących we współczesnym świecie. Musi wzrosnąć tempo wdrażania efektów badań naukowych do praktyki – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że chce, aby zmiany te umożliwiały pełne wykorzystanie całego potencjału polskiego rolnictwa.
Projekty finansowane ze środków Programu GOSPOSTRATEG są dobrym przykładem takiego podejścia. Celem każdego z nich jest bowiem wdrożenie do praktyki rozwiązań wypracowanych w wyniku prac projektowych, przy czym realizowane z udziałem resortu rolnictwa projekty B+R dotyczą różnych obszarów społeczno-gospodarczych:
- ubezpieczeń rolniczych,
- alternatywnych źródeł białka paszowego, systemu wspomagania decyzji w zakresie optymalizacji nawożenia,
- ulepszeń w kontroli fitosanitarnej,
- nowych instrumentów sprzedaży na rynku rolnym,
- gospodarstw opiekuńczych,
- systemu zarządzania zasobami genowymi roślin użytkowych
- ograniczenia marnowania żywności.
Prezentowane projekty wzbudziły duże zainteresowanie uczestników konferencji, o czym świadczyły liczne pytania do prelegentów. Szerokie rozpowszechnienie informacji o celach, zakresie i zakładanych efektach już na początkowym etapie realizacji projektów jest z punktu widzenia MRiRW szczególnie istotne, bowiem przyszłe, innowacyjne rozwiązania, wypracowane w ramach Programu GOSPOSTRATEG, będą wpływać na kształtowanie polityki wobec szeregu problemów strategicznych i priorytetów zdiagnozowanych w SOR i wdrażanych w ramach Planu dla Wsi. Informacje o projektowanych rozwiązaniach pozwolą więc zainteresowanym podmiotom i osobom na podjęcie współpracy z wykonawcami oraz na odpowiednio wczesne przygotowanie się do wykorzystania nowych instrumentów i możliwości.
PREZENTACJE DO POBRANIA:
- AGROBANK - pobierz
- FITOEKSPORT - pobierz
- GROWID - pobierz
- INER-NAW - pobierz
- OWADY - pobierz
- PLATFORMA ŻYWNOŚCIOWA - pobierz
- PROM - pobierz
- UBROL - pobierz